aloe vera

 

O výhodách Aloe Vera, zejména jejich pozitivních účinků na zdraví člověka, toho již bylo mnoho napsáno i řečeno. Z masitých listů rostliny, jejíž původní domovinou je především Afrika, se získávají cenné výtažky s léčivými účinky. Ovšem Aloe Vera je také úžasnou rostlinou, která zpestří nejednu zahradu, terasu, balkon a dost možná také větší byt.

Podle odborné literatury existují až téměř tři stovky druhů této suchomilné rostliny s masitými listy lemovanými na okraji trny. Přestože léčivé látky obsahují jen některé z nich, celkově se dá říci, že kterákoliv Aloe dokáže nejednomu pěstiteli učarovat svou krásou. Její pěstování ze semen přitom není nikterak náročné.

Výsev je možné uskutečnit na jaře, kdy teploty přes den již dosahují 21 a více stupňů celsia. Pozor na mrazíky, ty rostlině jednoznačně škodí. Pro pěstování této rostliny je vhodný propustný, písčitohlinitý substrát. Většinou, pro zdárné pěstění, se používá směs zemin ve složení kompost, listová půda a písek v poměru 1:1:1. Aloe Vera nemá ráda průvan, zato snese dosti slunečných paprsků, tedy nejvhodnější je pro ni slunné stanoviště. Jako ideální se jeví umístění rostliny na okně směřujícím na jih. Pokud se vám na něj vzhledem ke své velikosti samozřejmě vleze. Za horkých letních dní je ji však nutné trochu přistínit. Tomuto druhu vyhovuje běžná pokojová teplota. Takže nemusíte mít doma zrovna jako v sauně, aby se rostlině dobře vedlo. V zimě by ale měla být Aloe Vera každopádně na suchém, chladném stanovišti. Teploty mezi 10 – 12 celsia jsou pro Aloe v zimě dostačující, za takových podmínek během svého vegetativního klidu může rostlina spokojeně odpočívat.

Pokud Aloe Vera uchováváme při nízké teplotě, rozhodně omezíme zálivku. Ostatně jako je zvykem také u jiných suchomilných druhů. Tato rostlina vlastně vůbec není náročná na vodu a ani na vlhkost vzduchu, snese i částečné sucho. Tedy se nemusíte zatěžovat s koupí nebo sledováním vlhkoměru. Aloe velmi dobře snáší suchý čistý vzduch. Dle doporučení pěstitelů, kteří již s rostlinou mají své zkušenosti, je vhodné do pěstební nádoby umístit vhodnou drenáž, která jednoduchým způsobem zabrání přemokření rostliny nebo dokonce její uhnívání. Aloe Vera je vhodné také přibližně jednou za 14 dní přihnojovat speciálními minerálními hnojivy, která běžně seženete snad v každém obchodě s pěstitelskými potřebami.

Přestože někteří pěstitelé tvrdí, že listy Aloe Vera by měly být až jeden metr dlouhé, aby poskytly dostatečně kvalitní léčivou esenci, listy domácí rostliny mohou být k tomuto účelu využity již v délce přibližně třiceti centimetrů. Svým vzhledem, žlutými či červenými chomáči květů a dlouhými všelijak zakroucenými stonky, je však rostlina výjimečnou dekorací a vysloužila si přezdívku „svícen“.


Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno