zahrada v zimě

Podzim je neodmyslitelně spojen s revitalizací zahrady, která sestává z celé řady úkolů. Každý, kdo chce mít zahradu připravenou na jaro, musí včas zrýt záhonky, shrabat spadané listí i vysekat starou trávu. Co si ale počít, když člověku osud nepřeje a uprostřed těchto prací jej přepadne zima?

K uskladnění zahradního nářadí i techniky poslouží altán i mobilní sklad

Veškeré potřebné nářadí samozřejmě není možné nechávat ležet přes zimu na zahradě, protože by se poničilo. Rovněž klasické řešení, kdy se materiály přikryjí plachtou, není výhodné už kvůli tomu, že znemožňuje kontrolu. Pro malé uskladnění je ideální altán, pokud ale člověk pracuje na revitalizaci skutečně velké zahrady, je jednoznačně lepším řešením mobilní sklad.

Altány mají řadu předností

Altány již dnes nevypadají jako v minulosti, i u nich došlo ke značné modernizaci. Je možné je velice rychle postavit i složit, přičemž pro jejich stavbu jsou potřební jen dva lidé. Předností altánu je pak skutečnost, že ho lze jednoduchým způsobem složit a převézt prostřednictvím auta. Stále častěji se na zahradách objevují party stany, které mohou pomoci chránit potřeby pro revitalizaci zahrady před nejhorším počasím. Samozřejmostí je skutečnost, že k použití není třeba žádné stavební povolení.

Příprava zahradní techniky na zimu

Ještě před uskladněním do party stanu je nutné všechno nářadí důkladným způsobem očistit. U sekaček na trávu by pak mělo dojít k omytí jejich povrchu. Žací nože je nezbytné sundat a nechat nabrousit. Na plastové součástky postačí použít navlhčený hadřík, přičemž po omytí se stroj utře do sucha hadříkem. Případné mastné skvrny se vyčistí prostřednictvím benzínu. Pozůstatky trávy nebo větviček totiž mohou napáchat značnou paseku. Je tomu z té příčiny, že zadržují vlhkost a látky, jež obsahují, mají korozivní charakter. Zbytek údržby se provádí striktně podle pokynů konkrétních výrobců, což by mělo platit i u dalšího zahradního náčiní typu křovinořezů nebo vertikutátorů. Platí, že sekačka je přes zimu vždy uskladněna ve své normální poloze. Nesmí se nechávat naklopená nebo podepřená, stejně tak jí může uškodit i případné zavěšení.

Rady, které umožní minimalizovat riziko vzniku škod

Ještě před uskladněním by měl každý zodpovědný zahrádkář promazat pohyblivé části zahradní techniky olejem či plastickým mazivem. Kryt i nože sekačky se rovněž ošetřují antikorozním sprejem. Řetěz motorové pily se před zimou doporučuje vyprat v olejové lázni, hlavně pokud se používá biologicky odbouratelný olej. Užitečná je i rada, že by se před dlouhodobějším odstavením přes zimu neměla vyprazdňovat palivová nádrž. V okamžiku, kdy karburátor zůstane suchý, jej totiž může poškodit vysychání. Proto se doporučuje nechat nádrž poloprázdnou a při začátku jarních prací ji vylít a doplnit čerstvým benzínem. Důležitosti nabývá tento krok u řetězových pil a obecně dvoutaktních motorů, jež se vyskytují třeba u křovinořezů, které jsou poháněny pomocí směsi oleje, jenž je promíchaný s benzínem. Problém představuje fakt, že tato směs se může v průběhu doby měnit po stránce kvality. Soudí se, že maximální doba k uchování namíchané směsi nepřekročí šest týdnů. V nádržích zahradní techniky naopak lze ponechat alkylátové palivo.

Uskladnění v party stanu je zárukou toho, že zahradní technika bude dobře sloužit i v příštím roce. Současně ušetří značné množství financí, které by bylo jinak nutné vydat na její opravy. Jistě se nenajde nikdo, kdy by pochyboval o tom, že nekvalitní uskladnění do značné míry snižuje životnost zahradní techniky. Právě malý party stan přitom splňuje nároky na suché a dobře větrané prostory, jež jsou vhodné k zazimování.


Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno