jak pěstovat ibšek

 

Každý, kdo prahne po tom, mít doma kus přírody v podobě pokojové květiny, řeší otázku její správné volby. Hlavním kritériem je samozřejmě její vzezření. Kdekdo by chtěl mít totiž doma kvítko koukatelné a pokud možno s těmi nejúžasnějšími květy. Jedním z takových je ibišek. Takzvaně vymazlit si ho už od semínka může s trochou trpělivosti klidně každý pěstitel.

Ibišku samozřejmě existuje spousta odrůd a záleží na vkusu každého, pro který se rozhodne. Mezi všemi lze například doporučit Ibišek okrasný, se kterým skutečně naděláte velkou parádu. Stačí si jen pořídit semínka, třeba ve svém oblíbeném a prověřeném e-shopu, a můžete jít na to!

Pro lepší klíčivost doporučují odborníci se zkušenými pěstiteli, namočit semínka ibišku před jejich zasetím na 24 hodin do teplé vody. Hlavně na ně potom nezapomeňte. Ale i kdyby, nebojte se a veškeré obavy hoďte za hlavu. Pěstování ibišku není totiž žádná věda.

pěstování IbiškuIbišek potřebuje výživný a dobře propustný substrát pro kvetoucí pokojové rostliny. Někdy se také doporučuje ho pro jistotu míchat s pískem v poměru 2:1. Zapomínat bychom přitom rozhodně neměli na kvalitní drenáž. Pěstební nádobu volíme s průměrem okolo 15 – 20 centimetrů, ať má rostlinka, která je v dospělosti keříkem, dostatečný prostor pro svůj kořenový systém a vývin. Semena ibišku lehce zatlačíme do předem připraveného substrátu do hloubky okolo půl centimetru.

Zálivka rostliny by měla být přijatelně přiměřená. Její nedostatek dá ibišek najevo například opadáváním poupat, přemíru vody zase žloutnutím listů nebo povadnutím. Zalévat by se tedy ibišek měl ideálně tak, aby substrát v pěstební nádobě byl trochu vlhký.

Ibišek je docela náročný na výživu, a tak pravidelné hnojení není radno zanedbávat. Odborníci radí přihnojovat rostlinu co tři týdny. Hnojit se každopádně má ibišek pouze ve vegetačním období, tedy přibližně od dubna do září.

Bohužel, stejně jako je ibišek pro svou atraktivní vizáž oblíbený u pěstitelů, nepohrdne jim ani řada škůdců. Hlavně takzvané molice, ibišek a pěstováníkteré sosají šťávu z jeho listů a tím ho ničí. Zásobujte se tedy pro jistotu předem běžnými přípravky proti škůdcům, které jistě i ve vašem okolí snadno seženete.

Pokud se budete řídit dobrými radami a svůj ibišek neponecháte jen tak, na pospas jeho vlastnímu osudu, jistě se dočkáte příjemných výsledků, i když to třeba nebude hned. Ibišek okrasný vykvétá až druhým rokem a za vaši péči se vám odmění překrásnými růžovobílými květy, které dosahují velikosti v průměru až 15 centimetrů.

 


Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno