Site icon Pěstujeme online

Jak pěstovat tulipány? Není to složité

jak pěstovat tulipány

Tulipány jsou oblíbenou součástí okrasné zahrady. Hodí se do všech okrasných záhonů a jsou vhodné i k řezu. Proč však je toto téma aktuální? Přece každý ví, že tulipány kvetou na jaře. Odpověď je jednoduchá: Aby tulipány na jaře vykvetly, je třeba jejich cibulky vysazovat koncem září nebo v průběhu října. Nyní proto nastává vhodný čas tyto cibulky objednávat. Za tímto účelem si můžete projít stránky www.osiva-semena.cz a sami uvidíte, jak obtížné bude si mezi tolika odrůdami s květy nejrůznějších tvarů a barev vybrat. Nerozhodným proto doporučujeme Směs barev tulipánů. Smě obsahuje tulipány nejkrásnějších barev tradičního jednoduchého tvaru.

Výběr je opravdu bohatý, proto se tulipány pěstované na okrasných záhonech dělí podle několika kritériích do skupin. Základními kritérii jsou velikost rostliny, tvar a barva květu a doba kvetení. Na základě těchto kritérií lze tulipány rozdělit do skupin, jakými jsou např. jednoduché tulipány, liliovité tulipány, plnokvěté nebo střapaté.

Výsadba tulipánů nevyžaduje žádné zvláštní dovednosti. Cibule se do nakypřeného lůžka vysazují sázecí lopatkou tak, aby byl horní vrchol cibule 10 až 12 cm hluboko a mezi cibulkami byla vzdálenost 10 až 20 cm. Pokud cibulky vysazujeme v suchém období, po výsadbě je zalijeme. V místech, kde se ve zvýšené míře vyskytují hlodavci (především hraboši), je nutné cibule chránit výsadbou do pletiva nebo misek. Pomůže také pozdější termín výsadby (začátek listopadu), i tak je ale potřeba cibule zasadit před příchodem déletrvajících mrazů. Tulipány nikdy nesázíme na čerstvě vyhnojené záhony, vhodné jsou hlinitopísčité půdy obohacené vyzrálým kompostem.

Tulipány nejsou náročné na stanoviště, ale místo pro výsadbu by mělo být slunné a chráněné před větry. Záhony s tulipány během vegetační sezony přihnojujeme tekutým hnojivem aplikovaným do zálivky cca ve čtrnáctidenním intervalu. Zejména během jarního růstu a kvetení by záhony s tulipány nikdy neměly zcela vysychat. Při nedostatku vláhy rostliny totiž rychle odkvétají a jsou oslabené. Aby se rostlina nevysilovala tvorbou plodů odštípneme květní stvoly odštípneme ihned po odkvětu.

Po nějaké době od kvetení začnou listy tulipánů postupně žloutnout a usychat. Odumírající listy bychom však neměli odstraňovat dříve než ve chvíli, kdy jsou zcela suché. Předčasným odstraněním žloutnoucích listů bychom totiž přerušili tok živin, který proudí z listů do cibulek a cibulky by tak přišli o část zásobních látek. Období, kdy listy lze již bezpečně odstranit, přichází v závislosti na klimatických podmínkách v průběhu června nebo července.

V průběhu vegetační sezony mateřská cibulka vytváří další tzv. dceřiné cibulky. Záhon s tulipány se proto po delším období (většinou po třech až čtyřech letech) stává příliš hustým a my bychom měli přistoupit k přesazení cibulek. Proto cibule po zatažení listů ze záhonu vyndáme, odlomíme stonek a listy a oddělíme dceřiné cibulky. Cibulky následně pečlivě očistíme, vysušíme a uložíme na místě, kde se teplota pohybuje kolem 20 °C. Uskladněné cibulky vysadíme zpět na záhony opět na podzim způsobem, který byl popsán výše.

Chcete-li pěstovat tulipány a nemáte zahradu, ještě je jeden méně rozšířený, ale ne složitý způsob pěstování. Tulipány lze totiž dobře pěstovat i v květináčích na balkonech. Důležitým krokem je udržovat květináče s vysazenými cibulkami při teplotě do 10 °C. Po vyrašení cibulek stejně jako při pěstování na záhonech dbáme na to, aby byl substrát stále vlhký. Důležité je také pravidelné přihnojování.


Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

Exit mobile version