Máte chuť pustit se do pěstování kaktusů? Dobrý nápad. Péče o ně není složitá, jen musíte splnit několik základních podmínek a pro začátek si vybrat méně náročné druhy. Kaktusy jsou vděčnými pokojovými rostlinami. Mají atraktivní exotický vzhled, ale především, když pojedete na dovolenou nebo na ně prostě zapomenete, přežijí to. Jsou totiž perfektně uzpůsobené životu v nehostinných a suchých oblastech. Řadí se mezi sukulenty, a i když je to čeleď velmi rozmanitá, většinou jsou rostliny tvořeny dužnatými pletivy, nemají listy a stonek roste do nejpodivnějších tvarů. Původem jsou pouze z amerického kontinentu, dnes však najdete v parcích celého světa a často v příhodných podmínkách také zplanělé (např. opuncie ve Středomoří). Po celém světě se pak pěstují v obrovské škále druhů.
Dopřejte kaktusům zimní spánek
Zásadní je fakt, že většina kaktusů prochází během roku dvěma obdobími – obdobím růstu a obdobím klidu a tomu musíme přizpůsobit i pěstování doma.Pravidlo je jednoduché – od jara do podzimu rostou, proto potřebují zálivku a teplo, zimní měsíce musí přečkat ve vegetačním klidu – tedy v suchu a chladnější teplotě.
Pokud je v zimě, kdy je velký nedostatek slunečního světla, budete zalévat, nevzhledně vytáhnou a zblednou a květy se vám určitě neodvděčí. Nároky na teplotu se u jednotlivých druhů liší, kaktusy, které zde uvádíme jako vhodné i pro úplné začátečníky, vyžadují v létě hodně slunce a teploty mezi 22-30 °C a zimují se při teplotách mezi 5-10 °C. Bez zálivky. Na toto období je můžete uložit i na tmavé místo.
Jaká má být zálivka kaktusů
Své kaktusy umístěte na parapet, nejlépe s jižní nebo jihozápadní orientaci. Čím více slunce, tím lépe. Můžete si na ně také pořídit malý dekorativní skleníček, ve které bude rostlinám ještě tepleji. Kaktusy stejně jako jiné rostliny vodu k životu potřebují. Ale dokáží s ní dlouho šetřit. Se zálivkou buďte opatrní, raději zalévejte méně často, ale důkladně. Pěstitelům se nejvíce osvědčila kombinace zalévání shora i zdola. Zálivka shora zajistí rozpuštění solí a jejich přísun ke kořenům, ale spodní část zeminy zůstává po dlouhodobém přeschnutí suchá, proto se květník ještě na několik hodin umísťuje do misky s vodou. Tímto důkladným způsobem rostliny zavlažujte zhruba po 2-3 týdnech. V létě zalévejte večer, až se trochu ochladí, na jaře a na podzim časně zrána. Voda má být měkká, nejlépe dešťová. A pozor, nastane-li v létě delší období veder, kaktusy zastaví růst a přestanou přijímat zálivku, v tomto čase je nezalívejte vůbec, jednoduše počkejte, až se opět ochladí.
Jaký substrát použít pro pěstování kaktusů
Kaktusový substrát musí být výživný a zároveň dobře propustný. Měl by se skládat z jedné třetiny kompostu, z třetiny rašeliny a třetiny kamenné drti nebo písku. Pokud budete rostliny každoročně přesazovat (pouze brzy z jara při prvních příznacích probuzení), přihnojovat je nemusíte. Pokud ne, dodávejte společně se zálivkou hnojivo s vyšším obsahem dusíku.
Komentáře
komentářů