kustovnice čínská goji

kustovnice čínská goji

Tato trvalá lilkovitá rostlina pocházející z Asie se těší v poslední době velké oblibě. Plody kustovnice čínské – Goji Berry však znali a konzumovali ve velké míře už staří Číňané a to zejména pro její účinky na dlouhověkost.

Co je tedy Kustovnice čínská?

Kustovnice čínská patří mezi opadavé trnité keře, které dorůstají výšky až jeden metr. Tyto keříky mají jednoduché střídavé listy a pravidelné purpurové květy. Plodem je žlutooranžová až červená dužnatá bobule. Je pěstována především v Číně, Japonsku a Koreji, rozsáhlé plantáže se nacházejí také v Himalájích nebo Tibetu. Protože se ale jedná o velmi nenáročnou rostlinu, dá se relativně snadno vypěstovat i v našich podmínkách.

Jak Kustovnici čínskou pěstovat?

Ač by se mohlo zdát, že Kustovnice čínská bude pro svůj růst vyžadovat nějaké speciální podmínky, opak je pravdou! Potřebuje akorát dostatek slunečního záření a vláhu. Ideální půdou je lehčí písčito – jílová s pH kolem 8. Tedy spíše zásadité organické prostředí. Nejlepší doba pro výsadbu je březen – duben. Pokud nechcete, aby se keř kustovnice příliš rozšířil, je vhodné ho pravidelně zastřihávat. Kvete od června do října.  Na zalévání není nikterak náročný, stačí přibližně jednou za měsíc. Goji (čti godži) se sklízejí až v plné zralosti a suší se do 35 stupňů ve stínu. Poté se uchovávají v suchu a temnu.

[irp]

Léčivé účinky Kustovnice čínské

Kustovnice čínská je také někdy označována jako rostlina štěstí, zázrak přírody nebo všelék. V tradiční čínské medicíně je využívána hlavně jako doplněk stravy nebo ve formě čaje. Její účinky mají velmi široké spektrum využití. Je výborná pro celkové pročištění organismu, zabraňuje předčasnému stárnutí, posiluje imunitní systém, snižuje krevní tlak, zlepšuje krvetvorbu. Napomáhá udržovat normální hladinu cukru v krvi a snižuje cholesterol. Pozitivně ovlivňuje také zrak, zlepšuje paměť, pomáhá proti nespavosti nebo tlumí bolesti hlavy.

[hana-code-insert name=’seznam‘ /]


Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno