Česká kuchyně se bez cibule prostě neobejde. Ať už na pečení, do omáček nebo do salátů, cibule je prostě nepostradatelnou zeleninou. Její jemně štiplavá chuť, která je po tepelné úpravě nasládlá, prostě nelze nahradit. Bohužel kvalita a chuť kupovaných cibulí je stále horší. Proto není nad to, když si vypěstujeme svou vlastní cibuli na zahrádce. Rozdíl v chuti je obrovský. Jak pěstovat a jaké jsou užitečné rady a tipy při pěstování cibule?
Vysadit co nejdříve
Kdy je vhodné cibuli zasadit do zeminy? Existuje mnoho rada tipů, kdy by se cibule měla zasadit do zeminy. Někteří odborníci radí, že cibule by se měla již na začátku února předpěstovat a s příchodem teplejších dní v dubnu přesadit ven. Čím více ale cibule bude přesazovaná, tím větší je riziko, že se venku neujme. I odlišná kyselost zeminy může být pro cibule problém. Pokud nechcete předpěstovat cibuli doma, je začátek dubna ideálním časem k její výsadbě na zahrádky. v teplejším dubnovém počasí se jí bude dobře dařit i venku.
To platí pro výsev cibulí ze sázečky. Tedy že koupíte malé cibulky a jen je zasadíte do země. Tento způsob je nejrozšířenější a nejsnadnější. Konce cibulek při výsadbě musí vyčnívat nad povrch. Mezery mezi cibulkami by měly být ideálně 10 cm.
Nároky na zeminu
Jak připravit zeminu, aby se v ní cibuli dobře dařilo? Ideální je křehká půda, dobře zrytá. Nejlepší je pro cibuli písčitější povrch s větším obsahem humusu, kde nebude příliš utlačovaná. Nezasazujte jí do tmavých koutů zahrad. Cibule potřebuje teplé a suché místo. Pozor, aby půda nebyla jílovitá a kyselá. V takovém případě hrozí velké riziko chorob cibule.
Pokud byste chtěli pomáhat růstu cibule i hnojivy, je důležité jí dopřávat jen takové látky, které má ráda. Pro správný růst jsou nejlepší živiny fosfor a draslík. Vyhýbejte se naopak dusíku a chloru. Využívejte raději hnojiva v tuhé, granulované formě, nikoliv v tekuté podobě. Mějte na paměti, že cibule vlhko nemá ráda.
[hana-code-insert name=’seznam‘ /]
Komentáře
komentářů