sekačka na trávu

Kdo si pořídí zahradu, potřebuje i sekačku. Kosou už trávu seká málokdo a nechat zahradu zarůst divokou trávou je v éře alergií sousedská sebevražda. Při nákupu berte v potaz jak velikost sečené plochy, tak zdroj elektřiny.

Obecně platí, že na menší zahradu stačí sekačka elektrická a dostatečně dlouhý kabel, na větší plochy je vhodnější benzínová, hybridní nebo akumulátorová. Jakou konkrétně vybrat závisí na vašich preferencích, protože existuje řada variant základních typů. Každopádně je lépe si ji osahat v kamenném obchodě a nekupovat jen podle obrázků na internetu nebo v katalogu.

Jak dělíme sekačky

Kromě dělení podle typu pohonu, je základním parametrem typ žacího ústrojí. Existují sekačky rotační (rotující nůž uložený v horizontální poloze), vřetenová (pevný nůž, proti němuž rotují vřetenovitě uložené další nože), bubnová (nože jsou na dolním okraji bubnu, který se otáčí), lištová (kmitající kosa řeže trávu procházející mezi prsty na liště), strunová (tyč, na jejímž konci je žací hlava s jednou nebo dvěma strunami) nebo cepová (pro méně udržovaný porost).

Sekačky jsou buď s pojezdem (hýbají se na základě vlastního pohonu, sekající sekačku jen směřuje) nebo bez pojezdu (je třeba ji tlačit). Pro ty, kteří sekání nemají rádi, existují i sekačky robotické, ale hodí se jen pro zastřihování menšího trávníku, vyšší trávu nezvládnou.

Velikost sečené plochy je rozhodující

Máte-li menší trávník, nejvhodnější jsou rotační, vřetenové či strunové sekačky, pro velké zahrady jsou vhodné rotační, lištové a bubnové sekačky. Podle velikosti sečené plochy se vybírá šíře záběru sekačky:

Plocha do velikosti Doporučená šíře záběru
do 200 m2 32 cm
do 350 m2 40 cm
do 500 m2 41 – 45 cm
do 1 000 m2 46 – 53 cm
nad 1 000 m2 více než 53 cm

Sběrný koš můžete mít plastový, který se dobře čistí, nebo látkový, v němž zase může lépe cirkulovat vzduch. Jeho velikost odpovídá velikosti sekačky. Dejte si pozor na kvalitní kolečka, která potřebují všechny sekačky s výjimkou ručních. Nejlevnějším sekačkám plastová kolečka obvykle příliš dlouho nevydrží. Jednoduché sekačky stačí pravidelně čistit dle návodu, ale dražší a složitější stroje se aspoň jednou za čas nevyhnou servisu.


Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno