pěstování exotického ovoce

Na slavnostní tabuli se vedle pochoutek objevuje také mísa s ovocem. Spolu s tradičními jablky si dopřáváme i dražší exotické druhy.

Sladká dužina skrývá pecky nevšedních tvarů, některé veliké, jiné jako lesklé korálky. Zkuste si je letos zasadit. Vypěstujte si exotické ovoce doma

Anona:

Anona exotické ovoceRostliny z čeledi láhvovníkovitých pochází z tropů Střední a Jižní Ameriky, pěstuje se jich řada druhů, nejčastěji anona šupinatá, anona ostnitá a anona cherimoja (s hrbolatým povrchem), názvům odpovídá i vizáž plodů.

VÝSEV: Plody jsou bohužel často podtržené, aby se nepoškodili při dopravě. Pokud ale budete mít štěstí a vaše anona bude vyzrála, zasaďte pecku do směsi rašeliny a písků. Vyklíčí velmi rychle a poroste bez větších nároků. V domácích podmínkách ale neplodí.

Mango:

mango exotické ovoceV tropické přírodě mohutný strom zaplodí v domácích podmínkách po šesti letech.

VÝSEV: Semeno nejdříve ponořte na čtvrt hodiny do teplé vody (50 °C), abyste zničili případné hniloby, poté vlastní semeno vyloupněte z dřevnaté skořápky a vložte nastojato vypouklým hřebenem do lehkého substrátu a zasypte vrstvou rašeliny. Udržujte při teplotě kolem 26 °C. Po třech týdnech by se měl objevit klíček. Až rostlina zesílí, přesaďte ji do směsi kompostu a rašeliny a od 50 cm výše začněte zaštipovat. teplo a vlhko je pro tuto rostlinu základ.

Granátové jablko:

granatove jablko exotické ovoceSubtropickému marhaníku vyhovuje kontinentální počasí s horkým létem a chladnou zimou (snese až  -15 °C). Půda musí být bohatá na živiny a propustná. Keřík na podzim opadává.

VÝSEV: Semínka vložte nejdřív na pár dní do chladničky, pak vysejte do propustného výživného substrátu. Klíčí dobře a rychle rostou. Do bytu je však vhodnější běžně prodávaná zakrslá odrůda Nana, plodí již v druhém roce. V létě vyžaduje rostlina vydatnou zálivku, v zimě chladné přezimování.

Avokádo:

avokado exotické ovovcePochází se Střední Ameriky a pěstuje se po celém světě. Strom dorůstá výšky kolem 20 metrů.

VÝSEV: Atrakatívní pecku vysaďte ihned po vyjmutí z plodu. Zašpičatělým koncem nahoru ji vložte do výživné, ale propustné půdy tak, aby asi jedna třetina zůstala nad zeminou. Zhruba do měsíce semeno pukne a vyroste semenáč. Je nenáročný, jen nesnáší slunce, které by mu popálilo listy. Plodí asi po pěti letech.

Papája:

papája exotické ovoceVe všech tropických oblastech se pěstují tyto mohutné byliny s dřevnatějícími lodyhami. Vypadají jako stromy, dorůstají do výšky 10 m.

VÝSEV: Černá lesklá semena ztrácí brzy klíčivost, vysejte je proto záhy po vyjmutí z plodu. Nejprve je vložte do kousku látky a pod vodou promněte, abyste je oddělili od arilu, kterým jsou obalena. Pak vysejte do směsi rašeliny a písku, vyklíčí do tři týdnů. V létě vydatně zalévejte, v zimě zálivku omezte a snižte teplotu na cca 17 °C, ale ne pod 15 °C. Plodit může začít už po dvou letech.


Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno