kalendář zahradkáře jaro

 

Zahrada může být krásná i k užitku, vyžaduje to ovšem celoroční péči. Především nováčky náš kalendář provede měsíc po měsíci celým rokem a poradí co kdy dělat. Začínáme měsíci březen, duben a květen – jaro je tady.

JARO – Časné jaro – mnoho vody, jarní deště – mnoho škody.

Březen

1. týden Odstraňte zimní kryty z chvojí z okrasných rostlin, svázané jehličnany rozvažte. Sesbírejte po zimě polámané větvičky, případně shrabejte loňské listí. Začněte s výsevem salátů, ředkviček a další rané zeleniny

2. týden Pusťte se do výsadby stromů, keřů a prostokořenných růží. Ve skleníku si předpěstujte sadbu plodové zeleniny – papriku, rajčata, lilek. U maliníků ponechte jen silné výhony a ty zkraťte asi o čtvrtinu.

3. týden Do misek vysejte první letničky – hrachory, krásenky a řadu dalších. Starý trávník zbavte plsti pomocí vertikutátoru a pohnojte. Zalijte stromy a keře, je-li sucho

4. týden Silným řezem zkraťte bylinky, aby hustě obrazily. Vyčistěte záhon s jahodami, odstraňte zkažené listy, případně vysaďte nové rostliny.

Duben

1. týden Ranou zeleninu vyjednoťte. Z předpěstované sadby vysaďte kedlubny a saláty. Chcete-li založit nový trávník, je ten správný čas – půda už rozmrzla , ale je po zimě dostatečně vlhká.

2. týden Připravte na výsev záhonky, okopejte je a odplevelte. Můžete obohatit uleželým kompostem

3. týden Vysazujte cibuli, česnek a pór. Do připravených brázd vložte brambory, na záhonky vysejte mrkev a hrášek. okopejte trvalky a vysejte otužilé letničky.

4. týden Můžete poprvé posekat trávník. Jezírko vyčistěte a dosaďte vodní rostliny. Růže zkraťte na tři očka. Z odkvetlých cibulovin odstraňujte květenství.

Květen

1. týden Odkvetlé keře zmlaďte hlubokým řezem. Pravidelně sklízejte ranou zeleninu, na uvolněná místa vysazujte další.

2. týden Vysaďte do půdy hlízy jiřinek. Můžete začít sklízet první listové bylinky, např. estragon, tymián, šalvěj.

3. týden Po ledových mužích můžete vysadit i choulostivé rostliny a teplomilnou zeleninu. Vysaďte i mečíky begonie. Rovněž nádobové rostliny už vyneste na letní stanoviště.

4. týden Pravidelně sekejte trávník. Přišel čas osázet okenní truhlíky. Čerstvé výsadby hojně zalévejte, záhonky často zbavujte plevele, jinak zadusí mladé sazenice. Přihnojujte kvetoucí rostliny.


Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno