kalendář zahradkáře léto

 

Zahrada může být krásná i k užitku, vyžaduje to ovšem celoroční péči. Především nováčky náš kalendář provede měsíc po měsíci celým rokem a poradí co kdy dělat. Další pokračování měsíc červen, červenec, srpen – léto je tady.

LÉTO – Kdo léto proleží, zimu prochodí s žebráckou mošnou.

Červen

1. týden Věnujte pozornost růžím: zalévejte, okopávejte, pravidelně odstraňujte odkvetlá květenství a kontrolujte výskyt mšic a dalších škůdců. Popínavé druhy vyvažte k podpěrám.

2. týden Na volné záhony po cibulovinách vysejte nenáročné letničky. Vysejte také letní mrkev a keříčkové fazole. Vysazujte plodovou zeleninu – rajčata, okurky, lilek, papriky. Nové výsadby pravidelně zalévejte.

3. týden Ostříhejte odkvetlé trvalky- stračku, kopretiny, vlčí bob a další, vykvetou znovu. Z letniček i trvalek odstraňujte uschlá květenství, podpoříte další kvetení. přišel čas ostříhat živý plot.

4. týden Začněte sklízet jahody, třešně, cukrový hrášek a další zeleniny. Mají-li jabloně bohatou násadu, proberte je. Mladé stromy velké množství plodů nevyživí. Můžete řízkovat balkonové a nádobové rostliny.

Červenec

1. týden V horkých dnech doplňujte vodu do jezírka a její kvalitu kontrolujte. Začněte se sběrem léčivek do bylinných čajů, sklízejte také bylinky. Plodovou zeleninu přihnojujte.

2. týden Dozrává plodové ovoce, konzumujte ho nejlépe rovnou na zahradě. Hojně zalévejte, vždy ráno a večer.

3. týden Vysejte dvouletky – diviznu, topolovku, náprstník. Věnujte péči nádobovým rostlinám, zalévejte, hnojte, odstra|ňujte odkvetlá květenství.

4. týden Zkraťte ostružiny a kiwi. maliník po sklizni ostříhejte. Můžete založit nový záhon s jahodami.

Srpen

1. týden Pravidelně sklízejte okurky, rajčata, papriky a další zeleninu. Na uvolněné záhony vysejte pozdní odrůdy zeleniny – ředkvičky, salát, kedlubny.

2. týden Přišel čas na hluboký řez ořešáku, nyní neroní tolik mízy. Zaštípejte vrcholy rajčat, podpoříte tím tvorbu a dozrávání plodů. Pořežte angrešt a rybíz.

3. týden Věnujte se růžím: odstraňujte odkvetlá květenství, hojně zalévejte, ale ne na listy.

4. týden Sklízejte první jablka a hrušky, renklódy a slívy. Po sklizni prořežte třešně, meruňky, višně a mirabelky. Můžete zakládat nový trávník.


Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno