zelené pergoly

zelené pergoly

 

Nad terasu, na zahradu i kdekoli, kde potřebujete v létě trochu stínu, využijete pergolu. Před sluncem vás ochrání stejně dobře jako markýzy nebo slunečníky. A je velmi pravděpodobné, že se pod ní budete cítit ještě mnohem lépe. Například díky popínavým rostlinám, které u ní můžete vysadit. Pergola se tak stane vaší oázou klidu a relaxace i v letních parnech. Květiny a ovíjivé rostliny z ní učiní neopakovatelné zákoutí pro váš zasloužený odpočinek.

Zastřešte ji a změňte na přístřešek

Chcete sedět na světle nebo ve stínu? To je to, co je třeba zvolit nejdříve. Pokud jste se rozhodli pro stín pod pergolou, můžete využít několik způsobů jejího zastřešení nebo pouhého zakrytí. Nabízejí se různé alternativy, jako například asfaltový šindel, zabarvený komůrkový polykarbonát, plechové profily, pálená střešní krytina nebo látková clonu pro venkovní použití. Zauvažujte také, zda byste pergolu nemohli zastřešit například bezpečnostním sklem anebo rákosem, případně bambusovými rohožemi.

[irp]

Intimita pro část zahrady

Někdy ani není tak důležité ukrýt se před žárem letního slunce, jako spíše před zvědavými pohledy sousedů, zvláště, máme-li zahradu v zahrádkářské kolonii, kde jsou parcely doslova nalajnovány jako podle pravítka. Získat tedy na zahradě jistou intimitu a kus soukromí může být docela obtížné, ovšem ideálním řešením pro takové případy je konstrukce pergoly nebo loubí. Tyto konstrukce se hodí rovněž i pro získání určitého prostorového členění zahrady. Vzhledem k tomu, že slouží také jako podpěry k popínavým rostlinám, jsou vítaným dalším rozšířením zeleně na každé zahradě.

Popínavé rostliny místo střechy

Další variantou jsou popínavé dřeviny, které vás sice pod pergolou neochrání před případným letním deštěm, či bouřkou, ale rozhodně vám pod ní vytvoří blahodárný stín i v letním parném počasí. Je pochopitelné, že než rostliny vyrostou do patřičné velikosti, chvíli to potrvá. Do té doby můžete přistínění řešit třeba jen provizorně.

Jaké druhy popínavek vybrat

Na výběr máte opravdu velké množství rostlin. Je ale třeba vědět, že ne všechny jsou trvalého charakteru a přes zimu vydrží i podmínky našeho zeměpisného pásma. Proto i popínavé rostliny dělíme na vytrvalé a jednoleté. K pergole, která má na stejném místě sloužit po mnoho let, se hodí spíše ty trvalé. Má-li stavba pevnou konstrukci i základy, můžete bez obav zvolit dřeviny, které časem dosáhnou opravdu velkých rozměrů. Jsou to například vajgélie, břečťany, přísavníky, zimolezy anebo trubače.

Další možností jsou jednoleté rostliny

Z jednoletých odrůd mohou být využity k osazení u pergoly povijnice, asariny, thunbergie nebo vilce, hrachory či lichořeřišnice. Záleží, jakým druhům dáváte přednost a v neposlední řadě by vaši volbu měly ovlivnit i půdní podmínky. Na půdě záleží, zda se zde bude vysazeným rostlinám dařit, nebo ne. Každý z druhů se pne do jiné výšky, a tak je zapotřebí se s těmito rostlinami ještě před samotnou výsadbou obeznámit.

[hana-code-insert name=’seznam‘ /]


Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno