skalky

Vytvoření skalky na zahradě je snadný způsob jak ozvláštnit vizuál vašeho venkovního prostoru. Skalky dodávají hloubku a nový rozměr a tak představují jednoduchou alternativu k jiným typům zahrad a to po celý rok!
To ale není vše. Zahrady se skalkami evokují drsnou, zemitou krásu a propojují tak krajinu vytvořenou lidskou rukou s kouzelným světem přírody. A co víc, napomáhají redukovat trávnaté plochy a díky tomu spotřebu vody. Nechte se s námi provést tipy, které z vaši zahrady vytvoří nenucenou přírodní oázu krásy.

1. Vytvořte zahradu na kopečku

Svažitý terén zahrady dokáže potrápit nejednoho majitele domu. Proč to ale nevyužít ve svůj prospěch? Přeměňte svah na skalku. Navrstvěte skály, kameny a zeleň nad sebe a vytvořte tak z jinak nevyužívané plochy dominantu vašeho venkovního prostoru.

2. Zahrada ve stylu „Zen“

Vytvořte si útočiště pro dokonalý relax. Zenové zahrady, kterým se také říká japonské skalky, přímo srší klidem, díky své jednoduchosti. Ústředním bodem takové zahrady je vodní prvek, který obklopují vaše oblíbené rostliny a samozřejmě, skály.
Vyšperkujte tento dizajn sochou, třeba figurkou Buddhy, která udělá skutečný dojem. A pokud jste milovníci cvičení a meditování – ponechejte si na své oblíbené aktivity prostor. Vysypte část plochy štěrkem a vznikne dokonalé místo pro podložku na jógu. Teď už jen stačí říct „namasté“.

3. Malá skalka s velkým kouzlem

Pokud máte na zahradě prostoru málo, ale vaše touhy po skalce neutichají, nezoufejte. I kompaktní skalka může nadělat mnoho parády.
Vyberte si rostliny, které se vejdou na menší plochu a místo velkých kamenů a balvanů využijte ty drobnější. Okořeňte zahradní styl barevnými trvalkami, které přidají na zajímavosti.

4. Vodní oživení

Vodní prvek v podobě malého jezírka může být zábavním prvkem celkového designu vaši zahrady. Nechte v něm plavat ryby a lekníny a obklopte ho říčními kameny a dalšími rostlinami.
Připadá vám jezírko pořád tak trochu nudné? Sáhněte po vytvoření vodopádu, který poteče přes spoustu velkých kamenů a balvanů.

5. Vytyčení příjezdové cesty

Skalky na dvoře jsou sice módní a překrásné, ale není to jediné místo, kam můžete skalku umístit. Zvažte také vysazení skalky na přední dvorek, pokud k němu vede příjezdová cesta. Umístěte kameny podél jedné strany cesty a zvýrazněte tak cestu k vám domů.
Podobně můžete použít kameny nebo i štěrk vysázený do jedné řady a vytvořit tak krásnu obrubu chodníku. Přirozeně ale důrazně ho tak oddělíte od trávníku.

Skalní zahrady jsou skvělé, zejména proto, že nevyžadují velkou údržbu a zároveň působí efektivně. Zároveň poskytují obrovský prostor pro vaši kreativitu. Můžete využít nejrůznější kameny, skály, rostliny. Zkrátka, fantazii se tady meze nekladou.


Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno