hortenzie
Zdroj: Pixabay

Výrazná okrasná rostlina původem z Číny, Koreje, Japonska a Ruska – to je hortenzie latnatá, méně známá a poněkud originálnější příbuzná hortenzie velkolisté, kterou má na zahrádce snad každý. Dobrá zpráva je, že právě hortenzie latnatá patří k nejméně náročným druhům hortenzie a její úspěšné pěstování není žádná alchymie.

Hortenzie latnatá je jednou z keřovitým hortenzií a dorůstá výšky jednoho až pěti metrů, přičemž záleží na tom, pro který kultivar se rozhodnete a jak budete keř zastřihovat. Svá květenství tvoří tato rostlina v latách (odtud také její druhové jméno) až třicet centimetrů dlouhých. Díky bohatému šlechtění se pyšní proměnlivou barvou květů, která může přejít z bílé až v sytě červenou. Opět záleží na konkrétním kultivaru. Plnou krásou květů vás potěší v červenci a srpnu – kvete totiž později, než hortenzie velkolistá.

Hlavně slunce, řekla by hortenzie

Starat se o hortenzii latnatou opravdu není nijak náročné. Důležitý je pro ni především dostatek slunečního svitu, který miluje natolik, že je možné ji vysadit i na místo zcela bez stínu, klidně i v květináči na terasu či balkon. Pravidelná péče pak zahrnuje jen občasné zalévání a prořezávání zdřevnatělých větví. Se zálivkou to rozhodně nemusíte přehánět. Příliš mokrá půda neudělá hortenzie radost.

Na odstranění zdřevnatělých větví je vhodný čas vždy, když na nějakou narazíte, důkladné prořezání by však mělo proběhnout především na jaře (ideálně v březnu), přičemž se není třeba bát moc důkladného zásahu, protože i na ořezaných větvích vyraší v létě květy.

Něco vydržím!

Pokud vás hortenzie latnatá o své nenáročnosti stále nepřesvědčila, je dobré upozornit na to, že ani s blížící se zimou není potřeba ji přehnaně opečovávat. Ořezat větve po úplném odkvetení, tedy přibližně na konci podzimu, rozhodně můžete, pokud vám však nevadí představa, že se přes zimu budete dívat na suchá květenství, hortenzii to neublíží.

Tento krásný keř skvěle snáší i nižší teploty, je proto vhodný i na zahrady v chladnějším podnebí. A pokud zima rostlinu přeci jen nějak pochroumá, všechno, co musíte udělat, je pořádně ji v březnu přistřihnout.


Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno