jak pěstovat astry

 

Léto se přehouplo do podzimu, letničky dokvetly a na záhonech se ujímají vlády podzimní květy. Mezi nimi září hvězdnice – podzimní astry. Ve fialových, modrých a růžových barvách kvetou neúnavně až do prvních mrazů.

Rod aster je velmi obsáhlý, zahrnuje velké množství druhů a kultivarů. V různém období také kvetou. Kvítky mají žlutý střed a okvětní lístky nejčastěji ve fialové, růžové či bílé barvě a jejích odstínech.

Použití aster v zahradě

Hvězdnice jsou nenáročné a dlouhověké trvalky, navíc snadno dostupné, takže nechybí téměř v žádné zahrádce. Široká škála druhů také umožňuje různé použití, nízké druhy lze vysadit do skalek či jako obrubu do záhonu s vyššími rostlinami, různé kultivary středně vysokých hvězdnic mohou tvořit pestrobarevný trvalkový záhon, vysoké druhy pak mohou být pěstovány ve skupině nebo soliterně. Na záhoně rostliny dobře ladí třeba s vysokým zlatobýlem, různě zbarvenými řebříčky, krásnoočkem nebo například rudbekiemi.

Nároky na pěstování aster

Péče o hvězdnice je snadná. Všechny podzimní druhy mají rády prosluněné stanoviště s dostatkem vláhy (v suchém létě je občas zalijte) a hlinitopísčitou půdou s dostatkem živin. Proto je dobré jim na jaře nasypat pár litrů kompostu a případně je přihnojit i během vegetace. Doporučuje se stonky v červnu zkrátit asi o třetinu, docílíte tím vytvoření kompaktnějšího trsu. Po odkvětu hvězdnice u země seřízněte. Velké trsy byste měli vždy asi jednou za tři roky rozdělit a přesadit (nejlépe na jaře v březnu či dubnu), částečně tak zabráníte šíření padlí a napadení rostlin verticiliovým vadnutím, nemocem, ke kterým jsou vytrvalé hvězdnice náchylné.

Nejoblíbenější druhy aster

Hvězdnice chlumníNejranější z podzimních aster je hvězdnice chlumní (Aster amellus), dorůstá do výšky kolem 50 cm, květy, až 5 cm velké, jsou obvykle modrofialové.

Vykvétá už počátkom srpna.

V přírodě je chráněná, patří mezi ohrožené druhy.

Hvězdnice nízkáHvězdnice nízká ( Aster dumosus) vytváří větší kulovité keříky, které působí hezky na okrajích záhonu s vyššími trvalkami. Dorůstá kolem 30-40 cm a kvete v září. Květy jsou drobné, obvykle mají světle fialovou barvu, ale existují i růžové, bílé nebo tmavě rudé kultivary. Rostliny silně odnožují, bez omezování vám snadno zaplevelí celý záhon.

 

Hvězdnice novoanglickáHvězdnice novoanglická (Aster novae-angliae) je až 1,5m vysoká, drsně chlupatá, od spodu ztrácí listy. Kvete v září a říjnu drobnými květy na velkých latách, kvítky se na noc a při dešti zavírají. Kultivary jsou v mnoha odstínech modré, růžové, lososové, karmínové a bílé. Tento druh hvězdnic je nejodolnější vůči padlí.

 

Hvězdnice novobelgickáHvězdnice novobelgická (Aster novae-belgii) je o trochu nižší a jemnější než hvězdnice novoanglická. Stonky jsou hladké a často nejsou dost silné, a tak mají tendenci polehávat. Květy jsou obvykle bílé, modré, fialové a karmínové a objevují se od srpna do října.

 

 

Hvězdnice alpskáZ na jaře kvetoucích druhů se nejčastěji pěstuje hvězdnice alpská (Aster alpinus). Na rozdíl od předchozích druhů má nerozvětvený, asi 20 cm dlouhý stonek, listy utváří přízemní růžici. Kvete v květnu a červnu modrofialovými (méně často růžovými a bílými) květy, hodí se do skalek a jako obruba záhonů. Trsům se musí občas přisypat zemina, aby dobře zakořenily. V přírodě je rostlina chráněná.

 

Foto: Shutterstock, text L.Martinková


Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno