Léto se přehouplo do podzimu, letničky dokvetly a na záhonech se ujímají vlády podzimní květy. Mezi nimi září hvězdnice – podzimní astry. Ve fialových, modrých a růžových barvách kvetou neúnavně až do prvních mrazů.
Rod aster je velmi obsáhlý, zahrnuje velké množství druhů a kultivarů. V různém období také kvetou. Kvítky mají žlutý střed a okvětní lístky nejčastěji ve fialové, růžové či bílé barvě a jejích odstínech.
Použití aster v zahradě
Hvězdnice jsou nenáročné a dlouhověké trvalky, navíc snadno dostupné, takže nechybí téměř v žádné zahrádce. Široká škála druhů také umožňuje různé použití, nízké druhy lze vysadit do skalek či jako obrubu do záhonu s vyššími rostlinami, různé kultivary středně vysokých hvězdnic mohou tvořit pestrobarevný trvalkový záhon, vysoké druhy pak mohou být pěstovány ve skupině nebo soliterně. Na záhoně rostliny dobře ladí třeba s vysokým zlatobýlem, různě zbarvenými řebříčky, krásnoočkem nebo například rudbekiemi.
Nároky na pěstování aster
Péče o hvězdnice je snadná. Všechny podzimní druhy mají rády prosluněné stanoviště s dostatkem vláhy (v suchém létě je občas zalijte) a hlinitopísčitou půdou s dostatkem živin. Proto je dobré jim na jaře nasypat pár litrů kompostu a případně je přihnojit i během vegetace. Doporučuje se stonky v červnu zkrátit asi o třetinu, docílíte tím vytvoření kompaktnějšího trsu. Po odkvětu hvězdnice u země seřízněte. Velké trsy byste měli vždy asi jednou za tři roky rozdělit a přesadit (nejlépe na jaře v březnu či dubnu), částečně tak zabráníte šíření padlí a napadení rostlin verticiliovým vadnutím, nemocem, ke kterým jsou vytrvalé hvězdnice náchylné.
Nejoblíbenější druhy aster
Vykvétá už počátkom srpna.
V přírodě je chráněná, patří mezi ohrožené druhy.
Foto: Shutterstock, text L.Martinková
Komentáře
komentářů