cesmína

Přemýšlíte nad obohacením své zahrady o okrasný strom? Zvážit můžete pořízení cesmíny vroubkované, konkrétně jejího kultivaru ‘Green Hedge’. Co je pro něj charakteristické a jak se o něj správně starat?

Charakteristika ‘Green Hedge’

Cesmínu vroubkovanou bychom mohli charakterizovat jako neopadavý listnatý keř, řidčeji strom. Pyšní se kuželovitým a obvykle od země zavětveným habitem. Listy jsou spíše drobné, vejčité a na okraji vroubkovaně pilovité. Původ cesmíny vroubkované bychom hledali na japonských ostrovech Hokkaidó, Honshu, Shikoku a Kyushu. Přirozeně se vyskytuje také v horských lesích v celé jihovýchodní Asii.

Kultivar ‘Green Hedge’ byl vyšlechtěn v Nizozemí. Pochlubit se může rustikálním vzhledem a malými tmavozelenými listy. Jako volně rostoucí dosahuje výšky kolem 3 metrů. Na první pohled si jej přitom můžete splést se zimostrázem. V současné době se přitom často v zahradách jako jeho náhrada používá. ‘Green Hedge’ totiž disponuje vysokou odolností vůči plísňovým chorobám, které bohužel zimostrázy v poslední době postihují.

Na půdu je nenáročná

Nejvíce se této cesmíně bude dařit ve vlhké a mírně kyselé půdě s podílem humusu. Hlavní je, aby půda byla vždy dostatečně propustná a zároveň nezamokřená. Stanoviště volte spíše slunné, nebo v polostínu.

Popisovaný kultivar si nelibuje v dlouhém a suchém úpalu. Ideální je pro něj stanoviště s vyšší vzdušnou vlhkostí (například v lehkém bloudivém polostínu nebo třeba u jezírka).

S čím ji zkombinovat?

‘Green Hedge’ se hodí jako součást kompozice s jinými okrasnými dřevinami. Pěkně bude vypadat jako solitérní dominanta vaší zahrady nebo ve velké nádobě na terase. Roste hustě a skvěle snáší řez. Navíc se snadno tvaruje ohýbáním kmenu a větví, a proto se jedná o ideálního adepta pro tvorbu japonských bonsají.

Více informací ze světa okrasných stromů najdete na www.okrasne-stromy.cz


Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno