mraz meruňka
Ilustrační foto

Nejcitlivější k mrazům jsou stromy po polovině dubna, kdy začínají nasazovat na květ nebo už mají kvítků spoustu, tehdy jim mráz může ublížit nejvíce, protože květy při teplotách pod -2° až -3° C opadávají. Stromy se tedy musí chránit, abyste nepřišli o veškerou úrodu.

Hlídejte si předpověď počasí a jakmile hlásí, že teploty se budou pohybovat kolem nuly, radši uvažujte o nějakém způsobu ochrany kvetoucích stromů, protože by zrovna ve vaší oblasti mohlo mrznout více. Je lepší nakrýt zbytečně než přijít o úrodu.

Nejnižší teplota bývá těsně před úsvitem, než vyjde slunce. Také pokud je zataženo, většinou se mrazu nemusíte obávat, protože největší zima je za bezmračných, jasných nocí.

Způsoby ochrany kvetoucích stromů

Obalení stromu

Obalení stromu netkanou textilií nebo folií je vhodné pro menší pěstitele, ve velkém sadu by to bylo příliš náročné. Při výběru látky nebo folie na zakrytí dejte pozor, aby byla dostatečně lehká, jinak by mohlo při narytí stromu dojít ke zlámání větviček nebo květů.

Ochrana vodou a párou

Při tomto způsobu ochrany existují dva způsoby. V prvním případě pod kvetoucí strom postavíme nádoby s vodou, které v lehkém mraze nezamrznou, ale budou odpařovat páru do vzduchu okolo stromu, čímž lehce zvednou okolní teplotu a ochrání květy.

Druhým způsobem je nastříkání vody rozprašovačem přímo na strom s květy, přičemž dosáhneme podobného efektu jako v prvním případě. Musíme ovšem dávat pozor, aby rozprašovač byl dostatečně jemný, jinak voda po květech steče a květy před mrazem neochrání.

Rozdělání ohně pod stromem

Teplý kouř spolehlivě ochrání květy, jen musíme dát pozor, aby oheň nebyl příliš blízko stromu, jinak by mohl strom poškodit. Oheň nemusí být veliký, ale měl by vydržet hořet dlouho, ať nemusíte v noci vstávat. Toho můžeme dosáhnout přiložením mokrých větví, které jednak vytvářejí odpařující se vodní páru, která květy ochrání a jednak neshoří tak rychle.

Při tomto způsobu je strom chráněn zpočátku vodní párou a následně kouřem stoupajícím z ohniště. Oheň rozdělávejte co nejpozději, protože největší zima bývá nad ránem a když oheň do té doby vyhasne, tak strom už nebude chráněn kouřem a květům stejně nepomůžete.


Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno