jak se starat o túje

jak se starat o túje

Túje (Thuja) – v posledních letech nejrozšířenější jehličnan na českých zahradách. Tato původem asijská dřevina si na českém trhu rychle získává obrovskou popularitu. Možností, co dělat s tújemi je mnoho. Díky svému rychlému růstu, minimální potřebě péče a možnosti upravování tvaru i bez dlouholetých zkušeností, se hodí k mnoha účelům. Jedním z nejčastěji využívaných účelů tújí jsou živé ploty. A právě na toto téma se zaměříme detailněji. Jak vytvořit živý plot z tújí a jak se o něj starat, aby byl co nejkrásnější?

[irp]

Nejprve vytvoření

Jak by správně měla probíhat výsadba tújí? Ideální velikost této dřeviny pro přesazení na zahrady je 70-120cm. V této velikosti je túje nejsilnější a má největší předpoklady k tomu, aby se na zahradách nejlépe uchytila. Pokud chcete souvislý živý plot bez mezer, tak vzdálenost mezi jednotlivými stromky by měla být jen 33cm. Túje vyžadují vlhké prostředí, takže před zasazením je třeba připravený otvor v zemi důkladně podlít. Celý kořenový bal musí být pod úrovní země.

Túje jsou celkem nenáročnou dřevinou na hnojení. Jsou schopné zdravě růst i bez něj, ale pokud chcete zajistit jejich zdravý a rychlý růst, doporučujeme využívat hnojiva rozpustná ve vodě a aplikovat k tújím při zalévání.

Stříhání tújí

Túje je zapotřebí každý rok stříhat. Nejen proto, abyste je mohli tvarovat podle vlastních potřeb, ale také proto, abyste se zbavili odumírajících a nezdravých konečků, které se na této dřevině mohou často objevit. Ideální doba stříhání je od května do konce června. Túje se mohou stříhat již první rok po zasazení a to jak z vrchní, tak z boční strany. Pokud jste údržbu tújí zanedbali, nemusíte se bát větších zásahů, strom si s nimi poradí a rychle se vzpamatuje. Využít lze elektrické, AKU i manuální nůžky. Tvarování tújí se může stát zábavou a koníčkem. Nejsou zapotřebí desítky let zkušeností, jako například u bonsají.

[hana-code-insert name=’seznam‘ /]

Zdroj foto: stadam.lv


Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno