výsadba meruňky

Meruňka se řadí mezi nejoblíbenější peckoviny na českých zahrádkách. Větší oblibě se těší snad jen jabloně. Vzhledem k tomu, že ceny kupovaných meruněk neustále stoupají a ani jejich chuť a kvalita mnohdy není na nejvyšší úrovni, stále více majitelů rodinných domů vysazuje meruňky na svých zahrádkách. Meruňka se dá vysadit na podzim i na jaře. Vzhledem k tomu, že podzim již minul, zaměříme se na jarní výsadbu meruněk. Jak a kdy strom zasadit?

Jaký druh meruňky zvolíte?

Stejně tak jako u jabloní, i meruňky lze vybírat v desítkách různých odrůd. Podle druhu odrůdy se liší jejich poloha a úprava půdy. Každý druh vyžaduje jiné podmínky. V našich končinách nejsou tak tropické podmínky, abychom zde mohli pěstovat stejné druhy meruněk, jako například ve Španělsku. V České republice jsou oblíbené především odolnější druhy meruněk. Jedná se o meruňky Leskora, Karola, Velkopavlovická, Lejuna, Pinkcot, Leala nebo obří Mamut. Všechny tyto odrůdy vyžadují podobné podmínky.

Jak na samotnou výsadbu meruňky?

Výsadba meruněk, i odolnějších druhů, by vždy měla probíhat na teplejších a slunných místech, aby se stromům co nejlépe dařilo. Maximální nadmořská výška pro dobré pěstování této dřeviny je 600 m.n.m. Při práci je třeba provádět postupné kroky, abyste na nic nezapomněli. Jak na to?

  • Ze všeho nejdříve je zapotřebí u zakoupených stromů upravit kořeny. Pokud je některá část kořenu stromu viditelně poškozená, odstraníme ji až na zdravou část.
  • Připravíme odpovídající díru v zemi (prolijeme dvěma konvemi vody) do které strom zasadíme a přikryjeme zeminou. Ideálně zeminou smíchanou s hnojivem s vyšším obsahem čerstvých živin, aby se strom lépe uchytil.
  • Dalším krokem je důkladné zalití stromu a vyvázání ke kůlu.
  • Pokud je strom při výsadbě větší a rozvětvený, je třeba upravit jeho výhonky. Všechny nadbytečné výhonky odstraníme a u ponechaných zkrátíme délku na 3-6 pupenů.

Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno