jaro

Jaro klepe na dveře a s jeho příchodem se změní i program dne celé řady Čechů, kteří budou moci začít s každoročními pracemi na své zahradě. Které patří mezi nejdůležitější a je jim třeba věnovat pozornost ze všeho nejdříve?

Prokypření půdy zvyšuje podíl kyslíku v ní a následně i její úrodnost

Na jednom z předních míst je třeba uvést přípravu půdy, protože její dostatečné prokypření má zásadní vliv na budoucí úrodu. Staromilci patrně nedají dopustit na klasiku v podobě motyčky, hrábí a rýče. Zakoupit je dnes možné i některý z pestré nabídky kultivátorů, které práci výrazným způsobem usnadní. Ke zvýšení úrodnosti půdy přispěje zapracování kompostu nebo takzvaného hnojiva na zeleno.

Zelený trávník je chloubou každé zahrady

Pokud si na něco zahrádkáři opravdu potrpí, je to zpravidla kvalita trávníku. Jestliže má trávník získat co nejdříve svoji typickou zelenou barvu, je nutné vyhrabat z něj staré uhnívající lístky. Prořezání trávníku lze uskutečnit speciálními prořezávacími hráběmi, s většími plochami si poradí vertikutátor. První sekání je vhodné provést, když výška trávy dosáhne okolo 5 centimetrů, se sekačkou se pak má vyjíždět i dvakrát do týdne. K údržbě trávníku je vhodná vřetenová sekačka, protože zarovná veškeré rostliny do stejné roviny, což vyvolává dojem, jako by byl trávník ostříhán nůžkami.

Dobře provedené prořezání stromů prodlužuje jejich život

Před objevením se prvních listů je také vhodný čas ke zmlazení různých druhů starších okrasných dřevin. Zkušení zahrádkáři doporučují, že maximálně by měla být odstraněna polovina větví, když u těch mladších dřevin je třeba pečlivě vybírat a ořezávat jen ty větve, jež jsou překřížené. Mladé větve s násadou květů musí zůstat na svém místě. Případné větší rány je u stromů potřeba ošetřit, když rána by měla být zahlazena ostrým nožem nebo pilkou. K hojení je vhodné použít speciální stromový balzám na bázi pryskyřice s hojivými vlastnostmi nebo obyčejný latex.


Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno