konopí

konopí

Deset tisíc amputací části dolní končetiny provedli v roce 2012 v Česku chirurgové kvůli onemocnění známému jako diabetická noha. Podobně to je každým rokem, tedy i loni. Počet amputací se však může razantně snížit. Michal Olah z Havířova, narozený 22. 10. 1950, trpí touto nemocí. Jedná se o zdravotní problémy dolních končetin, které se vyskytují především u cukrovkářů. Každý pátý případ nemoci končí amputací. Často zbytečně. Přečtěte si příběh pacienta, jehož příbuzní vsadili na přírodní léčbu konopím. Léčba trvala bezmála 100 dní. Při léčbě nevznikly žádné komplikace a léčba skončila úspěšně.

Pan Michal Olah z Havířova, kterému bude letos 64 let, je diabetik a pravidelně si musí 3x denně vpichovat inzulín perem, používá tablety na ředění krve a na vysoký tlak. Koncem července roku 2012 rodina objevila na chodidle pravé nohy otevřenou ránu, která první den vypadala jako puchýř a druhý den se rána otevřela.

„Noha nebolela a rána byla necitlivá. Při návštěvě nemocnice nám místní chirurg předepsal antibiotika, která v našem případě nepřipadala v úvahu,“ vzpomíná syn Michal. Vsadili raději na přírodní léčbu: „První den jsme připravili lázeň z hřebíčku. To znamenalo 30 hřebíčků na 4 litry převařené teplé vody a nechali 2 hodiny odstát. Nohu jsme nechali 40 minut v lázni. Ihned jsme zapojili do jídelníčku konopné semínko loupané Carun, a to 2 polévkové lžíce denně na posílení tkání a imunity,“ popisuje.

Začali poté aplikovat na postižené místo 1. zdravotnický prostředek z konopí – univerzální konopnou mast Carun s extraktem z celých rostlin. „Důležité bylo mast Carun nanášet přímo do střediska postižení 2x denně a postižené místo poté mastí jemně masírovat,“ říká syn Michal Kylar.

Postižené místo bylo necitlivé, takže jemné masírování nečinilo žádný problém. Je důležité používat čisté gumové rukavice! Při léčbě se vytvářely strupy a odstávala suchá kůže, kterou je nutné odstraňovat, aby se mast dostala nejblíže k postiženému místu. Dokud bylo chodidlo mokvavé (asi 16 dní), tak na postiženém místě zanechali jemnou vrstvu masti a nohu obvázali.

Léčba trvala bezmála 100 dní

Při léčbě nevznikly žádné komplikace a léčba univerzální konopnou mastí Carun byla úspěšná. Nezapomínejme však, že není konopná mast jako mast a je velice důležité, aby obsahovala extrakt z celých rostlin konopí, kde se nachází léčivé látky – cannabinoidy.

Léčba diabetické nohy je převážně chirurgická

V případě diabetické nohy se odstraní zpravidla chirurgicky mrtvá tkáň, podají se antibiotika, která zahubí bakterie. V některých případech se infekce nedá zvládnout a celý problém končí amputací části dolní končetiny. Problém je, že u diabetické nohy často jedna amputace nepostačuje. Pahýl je po amputaci postižen těmi samými riziky jako předtím celá noha. Operační rána se tak nemusí zahojit a může se také infikovat – následuje další amputace o něco výše a celý proces se opakuje.

Krutá statistika

Podle WHO (Světové zdravotnické organizace) je diabetická noha charakterizována jako ulcerace (zvředovatění) nebo poškození tkání nohou u diabetiků způsobené neuropatií a ischemií, které je většinou doprovázeno infekcí. U řady pacientů diabetická neuropatie progreduje až k onemocnění diabetické nohy. Lékaři v roce 2012 evidovali 43 248 pacientů s touto komplikací. Z toho 10 425 lidí nakonec o nohu přišlo. V ČR bylo v roce 2007 registrováno 42 337 pacientů se syndromem diabetické nohy.

V posledním desetiletí (2000 až 2010) stoupl počet diabetiků se syndromem diabetické nohy o 20 %. Pokud stejným způsobem porovnáme v období 2000 až 2010 počet diabetiků s onemocněním a amputací, zaznamenáme vzestup o 45 %. V roce 2011 bylo léčeno 44 011 (tj. 5,3 %) diabetiků se syndromem diabetické nohy, z toho 10 408 (tj. 23,6 %) osob bylo po amputaci. Počet léčených diabetiků s nemocí a provedenou amputací se u nás podle údajů ÚZIS (Ústavu zdravotních informací a statistiky ČR) od roku 2005 (tehdy 7303 diabetiků) zvolna zvyšuje (v roce 2010 po amputaci 8501 diabetiků, tj. 18,8 % z pacientů s diabetickou nohou). K dalšímu nárůstu počtu případů došlo i v roce 2011, kdy se přistoupilo ke změně sledování a vykazování počtu diabetiků s amputací (nově jsou sledovány odděleně amputace nad kotníkem a pod kotníkem). Tento negativní trend kontrastuje se stále širším používáním nových metod léčby kritické končetinové ischemie, moderních krytí tzv. vlhké terapie, terapie ran kontrolovaným podtlakem a důsledným odlehčením. Jednou z příčin tohoto stavu může být lepší záchyt pacientů se syndromem diabetické nohy, jejichž léčba se koncentruje do podiatrických ambulancí a center. V poslední době se ale také setkáváme s tím, že se pacienti se syndromem diabetické nohy dostávají na specializovaná pracoviště ve stavu, kdy končetinová ischemie či infekt chodidla vedly k tak rozsáhlému ireverzibilnímu poškození končetiny, že její záchrana již není možná.

tabulka chronické komplikace diabetu

Tabulka: Chronické komplikace diabetu. Zdroj: ÚZIS (Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR)

O značce CARUN

Výrobce CARUN, VlP s.r.o., je výhradně českou výrobní a obchodní společností, nabízející široký sortiment prověřených odborně připravených produktů z konopí, které firma prodává po celé EU. V současné době je firma jediným českým výrobcem, který vyrábí zdravotnický prostředek z konopí botanického druhu. Společnost je vlastníkem nejznámějšího konopného portálu v ČRhttp://www.konopnyshop.cz. Carun je registrovanou značkou. Slogan firmy: „Znáte pravdu o konopí?“.

Více informací získáte také na carun.cz nebo nahttp://www.konopnyshop.cz.

KONTAKT NA KONEC:

Zákaznický servis

(po-pá 9-17:00)

Tel: (00420) 606 045 008

E-mail: info@carun.cz

Web: www.carun.cz

[hana-code-insert name=’seznam‘ /]


Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno