studna

Mít na zahradě vlastní studnu se vyplatilo vždy, ale v dnešní době to platí dvojnásob. O zásobárny nechlorované vody, kterou lze využívat jako pitnou i užitkovou, je zájem nejen kvůli zdražování kohoutkové vody, ale také z praktických důvodů. Když dojde k havárii na vodovodu, vlastníci studny mohou bez problémů nadále fungovat, jako kdyby se vůbec nic nedělo. Otázkou však je, jaký způsob hloubení zvolit. Je lepší kopat, nebo vrtat?

Kopaná studna

V minulosti neexistovaly technologie, které by umožnily vyhloubení vrtané studny, a nezbývalo, než se ke zdroji vody prokopat. I proto se kopané studny nachází především u nemovitostí staršího data. Obvykle se nekope hlouběji než do 10 metrů a je třeba počítat s finanční i časovou náročností

Výhodou kopané studny je vyšší vydatnost, která ovšem závisí na množství srážek. Pokud počasí přeje, drží se v ní poměrně hodně vody, ale během období sucha či holomrazů může dojít k opaku. A protože slouží k jímání vody z mělčích vrstev, nelze očekávat vysokou kvalitu. Snadno se do ní mohou dostat nečistoty z bezprostředního okolí či hnojiva.

studna

Vrtaná studna

Fenomén dnešní doby – to je vrtaná studna, díky které se dokážeme vypořádat s nedostatkem podzemní vody. Sahá do hloubky několika desítek metru a její realizace většinou netrvá déle než 1-2 dny. Podmínkou je zajištění přístupu pro vrtnou techniku. Samotná výstavba není náročná.

Výhody vrtané studny souvisí s hloubkou vrtu. Nekvalitní vodu z mělčích vrstev je možné zcela izolovat a čerpat mnohem kvalitnější vodu, která je navíc k dispozici v relativně stabilním množství.

Verdikt přesto není jednoznačný. Ačkoliv se dnes většina lidí přiklání k vrtané studni, definitivnímu rozhodnutí by měla předcházet konzultace s odborníky. Ti na základě hydrogeologického průzkumu posoudí, jaký typ studny je vhodný právě pro daný pozemek.


Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno