kustovnice čínská Goji

Že jste o ní ještě neslyšeli? Pokud se zajímáte o zdravou výživu a ve vašem hledáčku se ocitají tzv. superpotraviny, pak vězte, že kustovnici určitě znáte. Semínka téhle zázračné rostlinky původem z Číny se totiž nejčastěji prodávají pod názvem goji. V regálech obchodů s potravinami jsou k dostání stále častěji a my si vzápětí povíme, proč by neměla chybět ani ve vašem jídelníčku.

Klenot čínské medicíny

Čím je kustovnice tak významná? Rostlina příbuzná lilku již po staletí tvoří nedílnou součást tradiční čínské medicíny. Prastaří mistři z říše středu využívali již od pradávna plody, ale i kořeny a nadzemní části rostliny (listy a kůru) pro přípravu léčivých odvarů. Byli si totiž moc dobře vědomi léčivých účinků kustovnice.

Současné vědecké výzkumy pak tuto dávnou moudrost jenom potvrzují. Pravidelná konzumace kustovnice čínské vede ke zvýšení celkové vitality organismu a hovoří se o ní jako o prostředku pro zvýšení dlouhověkosti. S tím je dokonce spojena jedna pozoruhodná legenda. Ta tvrdí, že jeden z čínských císařů dynastie Ming se právě díky pojídání plodů goji dožil neuvěřitelných 252 let (údajně žil v letech 1678-1930).

Co dokáže s lidským tělem

Ačkoliv se asi shodneme na tom, že tento příběh ponecháme raději v říši mýtů, zdravotní účinky kustovnice čínské jsou neoddiskutovatelné. Klíčem k jejím blahodárným účinkům na lidské zdraví je vysoký obsah antioxidantů, které účinně bojují s volnými radikály a tím zpomalují stárnutí buněk. Kustovnice ve všech svých podobách přirozeným způsobem posiluje obranyschopnost člověka, má příznivý vliv na krevní tlak, dále podporuje zrak nebo zdravou funkci jater.    

Dopřát si ji mžete v neomezeném množství, ačkoliv stejně jako všude jinde platí i v tomto případě, že méně je někdy více, případě „všeho s mírou“. Sušené plody kustovnice můžete přidávat třeba do salátů jako originální alternativu jiných plodů (například rozinek nebo brusinek).


Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno