zimní zahrádka

zimní zahrádka

Okrasná zahrada nespí ani uprostřed zimy. Ačkoli často pod sněhovou pokrývkou všechno vyhlíží klidně a nerušeně, ve skutečnosti i uprostřed zimy zahrada žije svým vlastním životem.

V bezmrazých dnech můžeme ihned začít s průklestem okrasných dřevin. Odstraňujeme poškozené a suché větve. Ovšem zbavujeme se i planých výhonů z podnoží. Vyhnout se však musíme dřevinám stálezeleným a těm, které kvetou záhy na jaře, jako jsou například dřín, zlatice nebo magnólie. U nich bychom se zimním průklestem připravili o kvetení.

Abychom zabránili rozlámání keřů, odstraňujeme z nich větší množství napadaného sněhu anebo námrazy. Do bedniček si připravujeme výsevy okrasných rostlin, jejichž semena musejí projít mrazem, aby vzešla. Bedny s výsevem následně uložíme do zahrady, aby zapadly sněhem.

[irp]

Zimní množení a řezy na zahrádce

V případě, že plánujeme množení tamaryšku, připravíme si již nyní na březen silnější dřevité řízky. U opadavého rdesna dokončíme řez zimních řízků. Ty hned zapichujeme do hrnků s dobře propustnou zeminou a založíme je ve studeném skelníku, nebo v pařeništi.

Pokud již sešel sníh z trávníku, zbavíme ho zbytků listí, a tak ho připravíme na kvetení sněženek a krokusů. Je-li suché a bezmrazé počasí, můžeme již nyní na trávník rozhodit kompost. Kompostovou zeminu lze obohatit o draslík a fosfor.

Živé ploty na zahrádce v zimě

Prohlédneme živé ploty a ty, které to potřebují, zvláště ty přerostlé, zmlazujeme. Ostatní pak upravíme klasickým řezem. Je-li nedostatek vláhy a mrazy povolily, doplňujeme vodu zálivkou ke stálezeleným dřevinám, jehličnanům i listnáčům.

Po silnějších větrech chodíme kontrolovat ochrannou pokrývku na rododendronech a dalších okrasných rostlinách. Nezapomeneme ani na ty, které jsou na skalce. Je-li to zapotřebí, ochrannou vrstvu obnovíme anebo zesílíme.

Zimního období můžeme využít také k čistění a opravám zahradního nářadí anebo k přípravě dětského pískoviště na zahradě.

[hana-code-insert name=’seznam‘ /]


Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno