zahradní jezírko

Nemusíte být kdovíjak zručný kutil ani zahradní architekt, abyste si na své zahradě zvládli vybudovat malé zahradní jezírko. To se stane třešničkou vašeho pozemku a zahradě dodá zajímavý design. Co všechno budete potřebovat, rozhodnete-li se vybudovat si na svém pozemku zahradní jezírko svépomocí?

Jak by vaše malé zahradní jezírko mělo vypadat?

Ještě než se pustíte do kopání, sázení rostlin a další manuální práce, měli byste se nejdříve zamyslet nad tím, jak by vlastně mělo vaše malé zahradní jezírko vypadat. Nebojte se vzít si do ruky tužku a papír a své představy si namalovat, udělat si poznámky a práci si načrtnout.

Chcete-li mít na zahradě malé zahradní jezírko, musíte se zamyslet nejen nad jeho místem či velikostí, ale zároveň je potřeba vyřešit otázku, jestli se o čistotu vody postará filtr či příroda, nebo jakým způsobem vyřešíte odtok, aby při dešti voda z jezírka ne přetekla.

Malé zahradní jezírko si zvládnete vybudovat sami

Pakliže máte jasno, kde zahradní jezírko vybudujete, jak bude veliké a jak vyřešíte odtok či filtraci, můžete se pustit do samotného budování.

Na vybraném místě si označte obrys budoucího jezírka, poté s pomocí krumpáče ze zeminy odstraňte drny, posléze vezměte do ruky rýč a začněte kopat až do té doby, nežli dosáhnete požadovaného tvaru a hloubky jezírka.

Díru mám a co teď?

Jakmile budete mít vykopaný požadovaný tvar jezírka, vysypte ho cca 5 cm silnou vrstvou písku a důkladně uhlaďte. Na písek po jednotlivých pruzích položte geotextilii. Poté přichází na řadu umístění fólie, která by měla být dostatečně silná, aby nedošlo k jejímu poškození či protržení. Jakmile bude fólie na místě, začněte do jezírka napouštět vodu – stačí jen takové množství, aby se folie vyrovnala.

Vyberte rostliny určené pro růst ve vodě

Malé zahradní jezírko bude o to kouzelnější, budete-li v něm mít rostliny. Vybírejte takové, které jsou určené pro růst ve vodě – doporučit vám můžeme vachty, ostřice nebo žabníky, naopak radíme vyhnout se leknínům, jejichž velké listy by mohly zastínit větší plochu jezírka a to by nevypadalo dobře.

Jděte do finále

Po umístění rostlin přistupte k zasypání zbytku dne kačírkem a poté dopusťte vodu téměř po okraj. Po břehu zahradního jezírka dle vlastní libosti rozmístěte kameny či keramické dekorace a radujte se z vytvořeného díla.


Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno