muškáty

Muškáty jsou tradičními květinami, které jsou oblíbené pro svou krásu a vůni. Tyto květiny lze pěstovat jak v zahradě, tak i v květináčích na balkoně nebo terase. Pokud chcete vypěstovat krásné a zdravé muškáty, postupujte následujícím způsobem:

Zvolte správný druh muškátů a vhodné místo pro pěstování

Existují tři hlavní druhy muškátů: Pelargonium zonal, Pelargonium peltatum a Pelargonium grandiflorum. Každý z nich má odlišné nároky na péči, takže si pečlivě vyberte druh, který bude nejlépe vyhovovat vašim podmínkám. Muškáty potřebují hodně světla, ale musí být chráněny před přímým sluncem. Nejlepší je umístit je na místo, kde bude dostatek světla, ale přitom nebude příliš horko. Pokud pěstujete muškáty v květináči, umístěte je na balkon nebo terasu, která je orientovaná na východ nebo západ.

Zvolte správnou půdu, pravidelně zalévejte a hnojte

Muškáty chcete-li pelargonie, potřebují propustnou půdu s dobrým odvodněním. Použijte kvalitní zahradní substrát s příměsí perlitu nebo písku, aby se zabránilo zamokření kořenů. Potřebují pravidelnou zálivku, ale zároveň je důležité zabránit přemokření půdy. Nechte půdu vyschnout mezi jednotlivými zálivkami a vodu aplikujte přímo na kořeny, nikoli na listy. Potřebují také pravidelnou dávku živin pro zdravý růst a kvetení. Použijte kvalitní hnojivo pro květiny a aplikujte ho podle návodu na obalu. Nezapomeňte na pravidelnou výměnu půdy v květináčích.

Zajistěte dostatek vzduchu

Muškáty potřebují dobrou cirkulaci vzduchu, aby se zabránilo výskytu chorob a škůdců. Pravidelně provětrávejte prostor, kde jsou umístěny, a odstraňujte uschlé listy a květy.

Pravidelně prořezávejte

Prořezávání je důležitým krokem v péči. Pravidelným prořezáváním můžete udržet rostlinu kompaktní a zdravou. Odstraňujte všechny suché, poškozené a nemocné listy a větve. Pokud chcete, aby vaše muškáty byly bohatě kvetoucí, odstraňte také všechny zasychající květy.

Zimní péče

Pelargonie jsou citlivé na mraz a nevydrží zimní teploty pod 5 °C. Pokud pěstujete muškáty v květináči, přemístěte je dovnitř nebo na chráněné místo, aby přežily zimu. Přestat zalévat v zimě a zalévat je až poté, co se půda v květináči zcela vyschne.

Škůdci a nemoci

Jsou náchylné k napadení škůdci a nemocemi, jako jsou mšice, pavoučí roztoči a plísně. Pravidelně kontrolujte rostliny a při prvním podezření na napadení škůdci nebo nemocemi zasáhněte. Použijte vhodný insekticid nebo fungicid, který je určen pro použití na muškátech.

Rozmnožování

Muškáty mohou být snadno rozmnoženy řízkováním. Vyberte zdravý výhon a odřízněte ho asi 5 až 8 cm od základny. Odstraňte spodní listy a vložte řízek do vlhkého písku nebo perlitu. Po asi 3 až 4 týdnech se objeví nové kořeny a rostlina bude připravena k přesazení do květináče.

Věnováním trochy péče a pozornosti mohou být krásným a vděčným doplňkem vaší zahrady nebo domu. Pokud budete postupovat podle těchto kroků, budete mít zdravé a krásné muškáty, které vás potěší svými květy a vůní.

 


Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno