tvarované stromy
Zdroj foto: okrasne-stromy.cz

Zimní období přináší pro okrasné stromy speciální potřeby. Je třeba je ochránit před mrazem, ale i před ostrým zimním sluncem. Zajímá vás, jak postupovat?

Stromy hnojte na podzim

Již od konce léta je třeba péči o tvarované stromy věnovat zvýšenou pozornost. V tomto období totiž stromy zpomalují růst a zaměřují se spíše na vyzrávání nových výhonů a dřeva. Včasné vyzrání dřeva symbolizuje základ pro lepší odolnost stromu vůči silným mrazům.

Na konci léta tedy stromům dopřejte dávku podzimního hnojiva bez dusíku. Volte hnojivo, které má ideálně zvýšený podíl hořčíku a draslíku, případně i fosforu. Takové hnojivo podpoří dobré vyzrání dřeva a zajistí lepší rozvoj kořenů.

Jak ochránit dřeviny před mrazem?

Pokud pěstujete strom, který je vhodný do našeho podnebí a vysadili jste jej do volné půdy, není potřeba jej nijak zvlášť zazimovávat. Stromek však v každém případě můžete alespoň zamulčovat zateplovací vrstvou, která dřevinu před mrazem ochrání.

Mulč by měl být vždy kvalitní a čistý. Při výběru si dejte pozor na to, aby neobsahoval žádné choroboplodné zárodky. Zároveň se ujistěte, že se mulč nedotýká kmene a kořenového krčku.

Pokud pěstujete strom v nádobě, je třeba si u zazimování dát záležet více. Pokud je totiž strom v květináči vystaven dlouhotrvajícím mrazům, může dojít k promrznutí květináče a poškození kořenů. Z toho důvodu se vyplatí květináč ochránit účinným obalem.

Sáhnout přitom můžete i po obyčejné bublinkové fólii. Ta vytvoří dobrou tepelně izolační vrstvu a kontejner ochrání před případným mrazivým větrem. Pokud chcete, můžete pro lepší vzhled ještě květináč omotat jutou a převázat stuhou. Závěrem se vyplatí ještě zamulčovat povrch alespoň pěticentimetrovou vrstvou kůry.

Nezapomeňte na ochranu před sluncem

Víte, že ostré zimní slunce může některým citlivějším druhům stromů popálit jehlice? Děje se to ve většině případů na sklonku zimy. Právě tehdy nastává velký teplotní rozdíl mezi mrazivou nocí a slunným dnem.

Konkrétně se to týká například cypřišků nebo kryptomerií, které proto doporučujeme zakrýt bílou netkanou textilií nebo slaměnou rohoží.

Další informace ze světa pěstování okrasných stromů najdete na www.okrasne-stromy.cz.


Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno