buk lesní

 

Hledáte vhodného adepta pro váš živý plot, nebo jen chcete mít v zahradě pěkně vypadající solitéru? V obou případech symbolizuje buk lesní perfektní volbu. Přečtěte si, co je pro něj charakteristické a jak se o něj správně starat.

Buk lesní: Jak vypadá a co je pro něj charakteristické?

Pro buky je většinou charakteristický statný a mohutný vzrůst. Dá se říct, že jsou nepostradatelné pro krajinné úpravy a často bývají vysazovány jako solitéry nebo jako součásti menších smíšených skupin. Pyšní se šedou a hladkou kůrou a rozložitou korunou.

Jejich listy bývají někdy výrazně zbarvené (záleží však na konkrétním druhu). Pyšní se drobnými květy, které opylovává vítr a plodí trojboké nažky, které se označují jako bukvice.

Buk lesní charakterizuje štíhlý kmen a pravidelná vejčitá koruna a běžně dorůstá výšky i přes 40 metrů. Najdete jej zejména v pahorkatinách, podhůřích i na horách, přičemž velmi často vytváří souvislá buková pásma (takzvané bučiny).

Společně s dubem tvoří buk lesní podstatnou část našich listnatých a smíšených lesů. Díky do všech stran rozrostlému kořenovému systému je velmi dobře ukotven k zemi, a netrpí proto na žádné vývraty. Navíc vám bude dělat radost po mnoho let. Běžně se dožívá věku 200-400 let.

Jeho lesklé tmavě zelené listy se postupem času zbarvují do rezavě červené. Velkou část suchých listů si přitom ponechává i přes zimu.

Poroste i ve stínu

Popisované dřevině nevadí ani značné zastínění, i když preferuje plné slunce. Tomuto buku se bude dobře dařit v propustných, vlhkých a na živiny bohatých půdách. Ideální jsou pro něj přitom polohy s vyšší vzdušnou vlhkostí, a navíc se pyšní mrazuvzdorností až do -30 °C.

Dobře snáší tvarovací řez

Buk lesní se pyšní úchvatnými listy, které během roku získávají různé zbarvení. V létě si vás získá především svou hladkou světle šedou kůrou, která vytváří krásný efekt s tmavě zelenými listy. Na podzim se můžete těšit na krásnou žlutou barvu, která v zimě přechází na medový odstín.

Díky tomu, že skvěle snáší tvarovací řez, najde své uplatnění jako součást živých plotů. Vysadit jej můžete i jako úchvatnou solitéru, která vám v zahradě zprostředkuje příjemný stín.

Pro více informací ze světa okrasných stromů navštivte web www.okrasne-stromy.cz.


Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno