podzim

Podzim se pomalu blíží, ale to rozhodně neznamená, že by si majitelé okrasných zahrad nyní mohli odpočinout. V tuto dobu se totiž rozhoduje o tom, jestli i v příštím roce bude jejich zahrada zdroje potěšení pro své majitele a závisti pro sousedy. Navíc i na podzim kvetou některé podzimní květiny, které potěší oko a pohladí na srdci.

Pro obnovu trávníku je ideální začátek podzimu

Ozdobou většiny okrasných zahrad je jejich trávník. Ideální doba k jeho založení nebo dosetí prázdných míst je právě v době od začátku do poloviny září. Půda je totiž ještě z léta vyhřátá a současně stihnout semena do příchodu prvních mrazů dobře zakořenit. Poslední sečení trávníku se doporučuje na konci října a měl by být ponechán delší než běžně.

Spadlé listí může pomoci i uškodit

Samozřejmostí by mělo být pravidelné hrabání spadaného listí, které může hlavně v případě deštivého počasí napáchat značné škody. Trávník se totiž pod ním snadno zapaří, což podněcuje vznik trávníkových plísní. Naopak trvalky a okrasné dřeviny ocení, když je bude přes zimu chránit mulčovací materiál, který může mít podobu i spadaného listí. Jako nejvhodnější se možná poněkud překvapivě ukázala sláma. Mulčovat lze i čerstvou trávou z pokoseného trávníku, který ale nesmí kvést, aby tráva neobsahovala žádná semena.

Cibuloviny a hlízy musí přezimovat ve sklepě

Pokud máte na zahrádce cibuloviny a hlízy, je třeba je vyjmout, protože by nepřežily zimu. Typickým příkladem jsou třeba mečíky nebo gladioly. Ideální čas pro jejich uložení do sklepa nastává v okamžiku, kdy žloutnou listy, což je jasným signálem, že rostlině končí její vegetační období.

Ozdobou podzimní zahrady nemusí být jen listopadky

I na podzim je možné na zahradě obdivovat některé kvetoucí trvalky, které zkrášlí tyto dny. Klasiku českých zahrad představují chryzantémy neboli listopadky, jež kvetou snad ve všech existujících barvách. Na podzimní zahradu je ale možné doporučit i svíčkovce, které jsou u nás stále poněkud nedoceněné, což je vzhledem k jejich nenáročnosti škoda.


Nechceš zde reklamu napořád jen za 100 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno