podzimní zahrádka

podzimní zahrádka

Pomalu přichází podzim, čas sklizně. Zahrádkáři uskladňují a pečlivě uchovávají svou úrodu. Mnoho zeleniny a ovoce ze zahrádky je již sklizeno. Na záhonu ještě zůstává celer, pozdní mrkev, červená řepa, zimní pór anebo některé druhy ředkve. S prvními mrazíky přijde i čas na jejich uskladnění. S příchodem prvních studených dnů je třeba se o zahradu důkladně postarat, aby na jaře opět vzkvétala.

Práce na zahradě je důležitá i na podzim

Letní radovánky na trávníku jsou již nenávratně pryč. Nyní je třeba udělat poslední zastřižení. Není vhodné sekat blízko u země, tráva již tak neporoste a zbytečně by se trávník rozbahnil. Je dobré ho postříkat chemickou ochranou a proti zimním plísním. Prospívá mu i kompostová peřinka. Jemný kompost stačí rovnoměrně poházet. Listí spadané na trávník je nutné pečlivě shrabat a uložit do kompostu. Nepatří do něj jen listy ořešáku a nahnilé ovoce. Především shnilá jablka šíří houbové nemoci, proto s nimi raději do kontejneru.

Plejeme a ryjeme

Mnoho lidí začne rýt nedostatečně vyplevelenou zahradu. Důsledkem je nadměrné rozšíření plevele pro další rok. Po důkladném vypletí se začíná s rytím a hnojením. Ideálním hnojícím prostředkem je domácí chlévský hnůj, ať už králičí, koňský či kravský. Vždy dobře uzrálý, aby vám zahradu nespálil. Mnoho hnojení škodí! Chlévský hnůj tvoří dokonalou výživu pro rajčata, celer, zelí, květák anebo rajčata. Pro mrkev není vhodný, je po něm červivá. O desinfekci půdy se postarají vhodné přípravky zakoupené v květinářství či v zahradnictví. Jemné zavápnění půdy přináší také své výsledky.

Sázíme stromky

Tímto práce na podzimní zahrádce nekončí. Přichází ten pravý čas na sázení ovocných stromků, růží a bobulovin. Stromky potřebují dostatečně prostornou a hlubokou jámu. První se musí hojně polít vodou a dospod dát kvalitní zemina. Po nasazení stromu se opět zalévá. Je nutné myslet i na vhodný chemický postřik, ne všechny odrůdy jsou odolné. Pozor na poškození kořínků! Uschlé stromy je dobré odstranit i s kořeny ze zahrady. Je pravý čas pro zastřihnutí růží i sázení angreštů. Zahrada je hra, přináší radost i dřinu.

[hana-code-insert name=’seznam‘ /]


Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno