pěstování agáve

 

Přenosné či hrnkové rostliny se staly pro milovníky zahradničení velmi žádoucí. Díky nim totiž mají možnost obdivovat exotickou krásu přímo na svých balkonech a terasách.

Jako přenosné rostliny jsou označovány převážně rostliny subtropické, ale i tropické, které se v našich podmínkách pěstují pouze v nádobách. Kdyby totiž zůstaly venku celoročně, nepřežily by. V létě rostliny můžeme umístit venku, ale v zimě nesmí zůstat na mrazu. Proto je včas přeneseme na jim vymezené místo, kterým může být skleník, zimní zahrada nebo jakákoliv světlá místnost s maximální teplotou do 10 °C. Opadavé druhy (Punica, Solanum) je možné přezimovat v tmavé místnosti s teplotou do 5 °C (například vytápěný sklep). Mnohé subtropické druhy ale snesou i krátkodobý pokles teplot pod bod mrazu.

pěstování agáveAgáve (Agave)

Pochází z Mexika, ale roste planě i ve Středomoří a dalších subtropických místech. Je to suchomilná rostlina a převlhčení substrátu zejména v zimním období ji může zcela zahubit. Po odkvětu mateřská rostlina odumírá. V našich podmínkách většinou nekvete, ale její silné listy jsou velmi ozdobné.

Oleandr ( Nerium oleandr)pěstování olenadru

Oblíbený oleandr známe snad všichni z cest kolem Středozemního moře, kde roste planě. tento krásně kvetoucí keř je rozšířen až do Asie. Vyhovuje mu slunné stanoviště, ale nemá rád sucho. Proto potřebuje bohatou zálivku, pouze však teplou vodou! v době růstu též vyžaduje časté hnojení, aby bohatě kvetl.

pěstování rozamrýnuRozmarýn (Rozmarinus)

Je domácí ve Středomoří, kde tvoří nedílnou součást suchomilných společenstev, a proto přílišná vlhkost je pro rozmarýn nebezpečná. Zaštipováním a střihem se uchová krásně košatý. V listech obsažené vonné silice se využívají v kosmetice, lékařství i v kuchyni jako výborné koření.

Granátové jablko – marhaník granátový (punica granatum)granátové jablko

Dva druhy tohoto rodu rostou ve volné přírodě jihozápadní a střední Asie. Jako užitková rostlina pro sklizeň plodů (granátových jablek) se pěstuje také ve Středomoří. Pro přenosné nádoby jsou vhodnější zakrslé kultivary, např. Nana s oranžovými květy a dekorativními malými plody.


Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno