ochrana zvířat

Ať bydlíte v rodinném domku se zahradou nebo vlastníte zahrádku v kolonii, jistě na ní žijí také nejrůznější zvířata. Může se jednat o vaše domácí mazlíčky nebo toulavé kočky či ptáčky. Přemýšlíte, jak jim zlepšit život v mrazivých zimních dnech? Co pro ně můžete udělat? Sepsali jsme pro vás několik rad a tipů.

Psí bouda je základ

Pokud máte na zahradě psího kamaráda, je nutné jej opravdu velmi dobře připravit na zimu. Psí bouda by měla být dobře izolovaná od mrazu, nejvhodnějším izolačním materiálem je polystyren. Ideální stav je, když teplota v psí boudě neklesne pod pět stupňů Celsia. Teplotu v boudě zvýšíte dvířky a také tím, když bouda nebude přímo na studené zemi. Ideálním řešením jsou boudy na nožičkách. Jako podestýlka do psí boudy je vhodná klasická sláma, jelikož nenavlhne a pejsek se vám nenachladí. Je však vhodné mu do boudy pořídit i deku nebo pelíšek. Deka pro psa je vhodná zejména do rozměrově menších psích boudiček, kdy si váš pejsek z deky sám vytvoří teplý pelíšek.

Správný výběr psí boudy

Při výběru psí boudy je vhodné zvolit raději takovou, která má dvě místnosti. To znamená předsíň a ložnici a která je samozřejmě zateplená. Výhodou v udržení tepla v boudě jsou již zmíněné nožičky nebo zvýšený práh. Jako podestýlku lze použít místo klasické slámy také dřevitou sušenou vlnu. Ta je bezprašná a odvádí vlhkost. Pokud budete vstup do psí boudy orientovat na jih, napomůžete lepšímu prohřívání díky svítícímu slunci. Důležitým parametrem pro udržení tepla v psí boudě v zimě je také její velikost. Ideální velikost boudy je taková, aby se v ní pes mohl pohodlně stočit do klubíčka. Pokud pro malého psa vyberete příliš rozměrnou psí boudu, nebude schopen si ji zadýchat a bude mu v ní chladno.

Střídání teplot může psům ublížit

Střídání teplot z mínusových do velmi plusových pejskům neprospívá. Takže pokud nejsou opravdu velké mrazy, neberte psy do domu nebo do garáží na noc. Krátkosrsté plemena psů spíš řádně vybavte například zimním zatepleným oblekem. Pomoci může i psí deka. U dlouhosrstých plemen by častým střídáním teplot mohlo dojít k postupné ztrátě zimní srsti a to by následně mohlo vést k prochladnutí kostí, kloubů a ledvin.

Kočky nejsou v zimě náročné

Pokud máte na zahradě kočku celoročně nebo se chcete v zimě postarat i o toulavé kočky, nezabere vám to mnoho času a úsilí. Kočky jsou v tomto směru odolnější než psi. Pokud nejsou zrovna kruté mrazy, kočka bez újmy přežije venku. V období mrazů je však vhodné, když si bude moci zalézt do kůlny či stodoly. Pokud tedy máte možnost, zajistěte kočkám volný pohyb, tak aby se mohly v případě potřeby ukrýt někde uvnitř. Na internetu se dá také najít celá řada návodů, jak pro toulavé kočky vyrobit zateplený úkryt, kam se mohou schovat a užít si i v zimě trochu pohodlí.

Ptáčci se vám za potravu odvděčí zpěvem

Užíváte si v létě na zahrádce zpěvu ptáčků? Ti, kteří neodlétají každý rok do teplých krajin, jistě ocení, když jim v zimním období ulehčíte život. Dopřejte jim bohatou hostinu a kochejte se z tepla domova pohledem na malé opeřené kamarády. Nejčastěji se v zimě můžete setkat se sýkorkami, modřinkami, vrabci a kosy. Ideální je, pokud krmení ptáčkům dáváte stále na stejné místo nebo do připraveného krmítka. Krmítko můžete zavěsit nebo připevnit na stabilní podstavec tak, aby bylo uchráněno od případného napadení ptáčků predátory.

Šikovnější z vás jistě rádi vyrobí krmítko sami a budou se pak těšit i dobrým pocitem z vykonané práce. Pokud jste méně manuálně zruční nebo nemáte čas pro výrobku krmítka, nezoufejte, v dnešní době je možné krmítko zakoupit v mnoha provedeních nebo krmení pro ptáčky jednoduše zavěsit na větve stromů.

Pokud váháte s výběrem vhodné psí boudy, psí deky nebo krmítka pro ptáčky, zkuste se podívat na web www.happyzoo.cz, kde najdete široký výběr produktů i další kontakt na specialisty, kteří vám rádi poradí.


Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno