zahradní skalka

Máte na zahradě svah, a přemýšlíte, jak jej nejlépe upravit? Nebo se vám nelíbí, že je vaše zahrada jen velká zatravněná plocha, které chybí jenom bílé čáry, aby připomínala fotbalové hřiště? Pak je pro vás řešením na vhodném místě vybudovat skalku. Ta vaši zahradu ozdobí, a dodá jí zvláštní kouzlo.

Skalku lze vybudovat v každé zahradě. Pokud je zahrada na mírném svahu (prudký svah se k tomu přímo nabízí a je to asi také nejlepší řešení), pak je to lepší, ale ani rovina jí nijak nebrání. Jen je pak nutné mnohem více dbát na každý detail, protože přeci jenom rovinná skalka nemá takový efekt jako pomalu se svažující, kde z každého patra mezi kameny vykukuje květina.

Jak vybudovat ozdobnou skalku na zahradě

Na to, abyste skalku vybudovali, nepotřebujete být přehnaně zruční ani bohatí, stačí, pokud se o zahrádkářství alespoň trochu zajímáte. Potřebovat budete především kameny. Samozřejmě že ne úplně maličké kamínky, ty až jako detail nakonec, na dozdobení a dokončení. Předně jsou potřeba velké kameny, a pokud jsou něčím zajímavé, ať už barvou nebo tvarem, je to jen výhoda. Jakmile je máte připravené, můžete se pustit do práce.

Plochu, na které se bude skalka nacházet, je potřeba zbavit porostu, a překopat, aby se s ní dobře pracovalo. Ideální je dopředu si rozmyslet, jak má vlastně vypadat, a jak kameny rozložíte. Ve výsledku by měla skalka vypadat tak, že ji budou tvořit volná rovná patra, na kterých nám porostou rostlinky, a pak kameny, které budou patra zpevňovat. To by měl být základ. Pak již zbývá jen realizovat jej. Dávejte si hlavně pozor, aby kameny byly dostatečně těžké a dobře usazené, aby nám je půda nevyvrátila.

Jakmile se vám podaří takto skalku vybudovat, můžete přistoupit k dalšímu kroku, to znamená nakoupit rostliny, případně i sošky nebo ozdoby, které na ni umístíte, a tím je vaše práce hotová. V případě svahové skalky je to jednoduché a stačí, když budete s výsledným vzhledem spokojeni. Pokud máte ale skalku na rovině, musíte dávat pozor, aby bylo vidět všechno, a aby rostliny měly dost světla. Takže za velký kámen se hodí větší květiny, a naopak soška by měly být umístěna před ním, a ne za ním.

Jakmile se vám podaří skalku osadit, a je přesně podle vašeho vkusu, pak máte hotovo. Ani pak ale práce nekončí, o skalku se musíte starat, aby dobře vypadala a aby vám na ní rostliny rostly. Musíte ji zalévat, zbavovat plevele, a upravovat, pokud se něco pokazí. Skalka není nijak složitá, ani těžká, ale velmi pracná, a bude vypadat přesně podle toho, kolik času jí věnujete.


Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno