kdy sadit stromky a keře
kdy sadit stromky a keře
zdroj: shutterstock.com

Chybí vám na zahradě stromy, keře a polokmeny? Nadešel ideální čas pro jejich sadbu. Země je díky dešťům dostatečně napitá vodou. Zahrada potřebuje být zelená, tak se o to postarejte. Navíc se dočkáte bohaté úrody a pastvy pro oči. Zahradnictví a školky prodávají okrasné, ovocné i jehličnaté stromy. Různorodost květů, tvarů listů, plodů a výšky nezná hranic.

Zasadit stromek není dřina

Chce to ovšem pečlivost a dokonale připravený terén. Jako první vyberte pro strom či keř vhodné stanoviště. Místo pro sadbu zryjte alespoň týden předem. Půda se tak provzdušní a usadí. Při sadbě do trávníku je třeba odstranit drny a trsy trávy. Použijeme je na kompost. Je třeba vykopat velkou jámu. Vidlemi nakypříme půdu ve spodní části. Spodek díry pohodíme hnojem. Kořeny stromku volně položíme, musí mít dostatek místa. Kořeny zasypeme substrátem smíchaným s hlínou. Strom usadíme. Sazenici vydatně zalijeme. Myslíme na pravidelnou zálivku, voda potřebuje proudit až ke kořenům.

Mladé sazenice stromků opatrujte

Nepodceňujte křehkost mladého stromku. Zajistěte ho oporou. Kůl se sází společně se stromem. Zasypávejte ho stejně jako kořeny. Kůl připevníte ke stromku alespoň dvěma úvazy. Příliš netlačte, abyste mládě neponičili.

Okrasné keře – ozdoby zahrady

Vytvořte si z okrasných keřů živé ploty anebo je rozmístěte dle libosti. Podzim je výhodným časem pro jejich sadbu. Odpadá časté zalévání, země už je nasáklá vodou. Okrasné keře dělíme na stálezelené listnaté a opadavé druhy. Nezapomeňte, že keře potřebují rovněž hodně prostoru a vzdušnosti. Před výsadbou ponořte sazenici z kontejneru do vody na tak dlouhou dobu, až přestanou z kořenů unikat bubliny. Dbejte na velikost jámy, klidně do ní přidejte písek. Okolí udusejte. Dopřejte keři kompost a hodnotnou zálivku, jen tak bude vzkvétat. Větší keře podepřete oporou. Ochráníte je tak před zlomení větrem.


Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno