plevel

Kolem nás roste mnoho rostlin, kolem kterých denně procházíme a často je ani nezaznamenáme. Bereme je automaticky a málokoho napadne, jak mohou být užitečné. Možná si pěstujete v truhlíkách bylinky, ale víte, že mnoho zajímavých a užitečných rostlin najdete i volně na zahradě?

Smetanka lékařská

Patří jednoznačně mezi nejznámější. Nejčastěji pod názvem pampeliška. Léčivé účinky mají květy, listy i kořen. Nejčastěji bývá využívána pro podporu trávícího traktu a odstraňování toxických látek z těla. Má příznivý vliv i na játra a ledviny. Můžete ji vyzkoušet, pokud máte problémy s pletí nebo se chystáte na očistnou kúru. Květy můžete použít na ozvláštnění jarních salátů, nebo si z nich připravit med. Díky listům a kořenům zase získáte léčivý odvar.

Kopřiva

Další známou léčivkou, která roste prakticky všude, je kopřiva. Nálev z mladých kopřivových listů můžete pít denně po dobu několika týdnů. Za tu dobu se tělo očistí od toxických látek, vyčistí se krev a působí příznivě i u alergiků. Kopřiva se neužívá jen vnitřně, ale odvar má pozitivní vliv i na vlasy. Možná vám zachutná i v kuchyňské úpravě jako špenát.

Jitrocel

Jde o léčivku, která se využívá jak zevně – přikládá se na rány, dezinfikuje a urychluje hojení, ale i vnitřně. Čaj nebo odvar se používá při kašli a zahlenění, navíc jsou mu připisovány i další účinky – pročišťuje žaludek, krev i plíce. Vzhledem k tomu, jak je rozšířený, jistě stojí za vyzkoušení.

Kerblík

Jedná se o rostlinu, která se v přírodě vyskytuje hojně pokud nám zapleveluje záhon, je obtížné se jí zbavit. Voní a chutná po petrželi, obsahuje flavonoidy, účinné silice a vitamín C. Používá se při onemocnění močových cest. Spařené listy kerblíku se dají využít i k inhalaci při bronchitidě.

Svízel

Lepivému plevelu, který se přichytává na oděv, by málokdo přisuzoval léčivé účinky. Zkuste si z něj připravit čaj. Je doporučován k detoxikaci organismu, údajně podporuje činnost jater a ledvin a má pozitivní vliv na trávení. Lze ho užívat i zevně, připravit si z něj mast nebo odvar a následně aplikovat na pokožku.

Léčivých rostlin lze najít v přírodě mnoho a často je bereme pouze jako plevel, kterého se obtížně zbavujeme. V této toxické době ale stojí za to vyzkoušet jejich účinky, občas přidat lístek do salátu nebo si připravit léčivý odvar.


Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno