Vypěstujte si exotické ovoce doma 1.díl

Na slavnostní tabuli se vedle pochoutek objevuje také mísa s ovocem. Spolu s tradičními jablky si dopřáváme i dražší exotické druhy.

Sladká dužina skrývá pecky nevšedních tvarů, některé veliké, jiné jako lesklé korálky. Zkuste si je letos zasadit.

 

Anona:

Anona exotické ovoceRostliny z čeledi láhvovníkovitých pochází z tropů Střední a Jižní Ameriky, pěstuje se jich řada druhů, nejčastěji anona šupinatá, anona ostnitá a anona cherimoja (s hrbolatým povrchem), názvům odpovídá i vizáž plodů.

VÝSEV: Plody jsou bohužel často podtržené, aby se nepoškodili při dopravě. Pokud ale budete mít štěstí a vaše anona bude vyzrála, zasaďte pecku do směsi rašeliny a písků. Vyklíčí velmi rychle a poroste bez větších nároků. V domácích podmínkách ale neplodí.

Mango:

mango exotické ovoceV tropické přírodě mohutný strom zaplodí v domácích podmínkách po šesti letech.

VÝSEV: Semeno nejdříve ponořte na čtvrt hodiny do teplé vody (50 °C), abyste zničili případné hniloby, poté vlastní semeno vyloupněte z dřevnaté skořápky a vložte nastojato vypouklým hřebenem do lehkého substrátu a zasypte vrstvou rašeliny. Udržujte při teplotě kolem 26 °C. Po třech týdnech by se měl objevit klíček. Až rostlina zesílí, přesaďte ji do směsi kompostu a rašeliny a od 50 cm výše začněte zaštipovat. teplo a vlhko je pro tuto rostlinu základ.

Granátové jablko:

granatove jablko exotické ovoceSubtropickému marhaníku vyhovuje kontinentální počasí s horkým létem a chladnou zimou (snese až  -15 °C). Půda musí být bohatá na živiny a propustná. Keřík na podzim opadává.

VÝSEV: Semínka vložte nejdřív na pár dní do chladničky, pak vysejte do propustného výživného substrátu. Klíčí dobře a rychle rostou. Do bytu je však vhodnější běžně prodávaná zakrslá odrůda Nana, plodí již v druhém roce. V létě vyžaduje rostlina vydatnou zálivku, v zimě chladné přezimování.

Avokádo:

avokado exotické ovovcePochází se Střední Ameriky a pěstuje se po celém světě. Strom dorůstá výšky kolem 20 metrů.

VÝSEV: Atrakatívní pecku vysaďte ihned po vyjmutí z plodu. Zašpičatělým koncem nahoru ji vložte do výživné, ale propustné půdy tak, aby asi jedna třetina zůstala nad zeminou. Zhruba do měsíce semeno pukne a vyroste semenáč. Je nenáročný, jen nesnáší slunce, které by mu popálilo listy. Plodí asi po pěti letech.

Papája:

papája exotické ovoceVe všech tropických oblastech se pěstují tyto mohutné byliny s dřevnatějícími lodyhami. Vypadají jako stromy, dorůstají do výšky 10 m.

VÝSEV: Černá lesklá semena ztrácí brzy klíčivost, vysejte je proto záhy po vyjmutí z plodu. Nejprve je vložte do kousku látky a pod vodou promněte, abyste je oddělili od arilu, kterým jsou obalena. Pak vysejte do směsi rašeliny a písku, vyklíčí do tři týdnů. V létě vydatně zalévejte, v zimě zálivku omezte a snižte teplotu na cca 17 °C, ale ne pod 15 °C. Plodit může začít už po dvou letech.


Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

Napsat komentář