Záhrada na jaře – rady a tipy

jaro na záhradě

Kalendářní rok už dávno začal. Teď je ale nejvyšší čas zahájit ten zahrádkářský a jaro na zahradě. Přestože zima se ještě stále může hlásit o slovo, můžeme začít probouzet své zahrádky k životu.

Jaro na záhradě

 • Péče o muškáty
  V únoru je nejvyšší čas osvobodit muškáty z přítmí a chladu, a dopřát jim naopak dostatek světla. Abyste dosáhli bohatých a košatých truhlíků, které vám budou všichni závidět, nezapomňte na jejich seříznutí. To by mělo být zhruba o dvě třetiny na každém výhonu. Za nový substrát vám budou rostlinky také vděčné. Vyčkejte s ním na konec měsíce a nezapomeňte na zakrácení případných příliš dlouhých kořínků.
 • Vysazování nových stromků a keřů
  Pokud se na něj připravujete, je vhodné si připravit půdu vykopáním jámy. Půda tak před samotným vysazením ještě trochu sesedne a zvětrá. Nemusí to být celé týdny, bohatě postačí 2 – 3 dny předem.
 • Kompost
  Ať už kompostujete na volné hromadě nebo využíváte kompostéru, měli byste kompost přeházet. Ideálně hned jak povolí mrazy a jeho konzistence to dovolí. Podpoříte tak jeho tlení díky novému přísunu kyslíku, který je pro tento proces nezbytný.
 • Hnojení
  Po přeházení kompostu nezapomeňte jeho dávku poskytnout také ovocným stromům. Kmeny obklopte přiměřenou vrstvou vzniklého hnojiva a o zbytek se postará příroda. Živiny z kompostu se dostanou do půdy, následně do kořenů stromu a zároveň pomohou zemině udržet si vlhkost.
 • Trávník
  Hned jak mrazy povolí a počasí bude příznivé, můžete se vrhnout také na vyhrabání staré a odumřelé trávy.
 • Živé ploty
  Pro výsadbu živých plotů je ideální podzimní počasí. Pokud jste ale zapomněli nebo jste se pro tento druh praktické okrasy rozhodly až v zimních měsících, nezoufejte. V březnu můžete tento rest ještě s klidem napravit.
 • Výsadba česneku
  Ve chvíli, kdy teplota půdy dosáhne alespoň 6°C můžete začít s jarní výsadbou česneku. Čas sice máte až do měsíce května, ale proč čekat? Z úrody se bude při takto časné výsadbě těšit mnohem dříve.

Nechceš zde reklamu napořád jen za 100 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

Napsat komentář