podzimní zahrada

podzimní zahrada

 

S koncem léta přichází pro zahradníky velmi plodné období. Právě teď nastal čas posbírat plody své roční práce a zužitkovat je ve formě marmelád, nakládané zeleniny či v lahodných rodinných receptech.

Pravý čas na skleník

Pokud se při pohledu na sklizenou zeleninu ve sklepě ještě nechcete vzdát práce na zahradě, nezoufejte. Ačkoliv na konci léta již nemá smysl vysazovat další semínka venku na zahrádce, je tu jeden pomocník, který situaci vyřeší. Skleník je pro tohle roční období skvělou alternativou. Má mnoho výhod – i když teploty klesají, půda tolik nevychladne a navíc vaši úrodu ochrání před slimáky.

Pokud chcete využívat skleník, je potřeba půdu před vysazením zeleniny ošetřit. Je třeba odstranit plevel, půdu zkypřit a pohnojit. Na hnojení půdy je vynikající domácí kompost nebo, pokud máte možnost, je dobré použít i hnůj.

Co se týče druhů zeleniny, kterou můžete do skleníku vysadit, nebraňte se řeřiše, ředkvičkám nebo dokonce i hořčici. Stále je čas na raný salát, špenát či listovou petržel

Pokud nemáte na zahradě skleník, avšak jste alespoň trochu zruční, je možné si postavit vlastní pařeniště. Stačí si na zahradě vymezit plochu, kde byste ho chtěli mít a pak se podívat na internet na stránky kutilů s návody na jeho stavbu.

Jak ošetřit sklizenou úrodu

Když člověk vidí celý „životní cyklus“ zeleniny – od vysévání, přes růst až po sklizení, rozhodně nechce udělat chybu v neméně důležité a poslední fázi – uskladnění. Při špatném uskladnění budete svědky toho, jak se vám úroda během poměrně krátkého časového úseku zkazí.

Nejprve místnost, ve které chcete skladovat úrodu, ukliďte a vydezinfikujte. Zamezíte tak množení mikroorganismů, které by posléze mohly sklizeň napadnout.

Velice důležitým článkem pro správné skladování zeleniny je výběr těch správných kusů. Zelenina by neměla být odřená a ani by neměla být napadená škůdci. Zelenina by měla být sklizena v dostatečném stupni zralosti. Nesmí být nedozrálá, ale na druhou stranu ani přezrálá.

Na sousloví „nemíchej jablka s hruškami“ určitě něco bude. Určité druhy ovoce a zeleniny byste neměli skladovat vedle sebe, jelikož jejich špatné umístění při skladování urychlí kazivost.

Práce na zahradě je pro mnohé z nás odpočinkovou aktivitou. Výhodou zahradnické činnosti je i to, že si můžeme užít plody své práce. Sedět ráno v zimě v kuchyni, namazat si na chléb domácí marmeládu nebo si dát k hermelínu vlastnoručně nakládané beraní rohy a s úsměvem na tváří se těšit na jaro, až opět přijde zahradníkův čas.

[hana-code-insert name=’seznam‘ /]


Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno