založení zahrady
Zdroj: Delynn Talley from Pixabay

Zahrada je skvělým místem, kde můžete relaxovat, trávit čas s rodinou nebo zde uspokojovat své zahrádkářské chutě. Založení zahrady se zpočátku zdá jako náročný úkol, na který obyčejný smrtelník prostě nestačí. Ale upřímně? Až tak složité to ve skutečnosti není. Chce to jen mít promyšlený plán a zvolit správný postup!

Když se představy liší od reality…

 

Mít v hlavě dokonalou představu promyšlenou do posledního stonku té nejmenší rostlinky je jedna věc. Skloubit ji s realitou je věc druhá. A bohužel ne vždy se plány promění ve skutečnost. Při plánování totiž nemůžete spoléhat jen na svůj vkus a představy, ale musíte brát v potaz charakter vaší zahrady – stanoviště, podmínky, typ původy, hnojení, zastínění a podobně.

Víte, co si můžete dovolit a co ne?

Na samotném začátku stojí pečlivé zmapování si pozemku. Jedině tak budete vědět, co si můžete dovolit a co ne. Jak tedy při založení zahrady správně postupovat? Pojďme na to pěkně krok za krokem.

Krok první: světové strany

Udělejte si jasno ve světových stranách, které ovlivňují především volbu rostlin, rozhodující mohou být i při umístění terasy nebo bazénu. Chcete zahradu využívat spíše ve večerních hodinách? V tom případě ji orientujte na západ. Líbilo by se vám snídat při východu slunce na terase? Pak ji směřujte na východ.

Krok druhý: přítomnost vody

Přehled byste měli mít i o přítomnosti vody na vašem pozemku. Pomůže vám to například pro zajištění dostatečné vláhy, vědomí o přítomnosti vody se hodí i tehdy, rozhodnete-li se pro vybudování zahradního jezírka, které je v posledních letech stále oblíbenější.

Krok třetí: volba rostlin

A jsme opět u toho, co jsme říkali na začátku: pokud si chcete zahradu zkrášlit rostlinami, měli byste vědět, co si na svém pozemku můžete dovolit. Rostliny jsou živé organismy a každé z nich vyhovuje něco jiného. Některé mají nejraději vlhká místa ve stínu, jiné se naopak rády sluní. Proto je dobré vědět, kde jsou jaké podmínky a podle toho volit rostliny.


Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno