červená řepa

červená řepa

Jednou z mnoha zdraví prospěšných zelenin, která je českým národem neprávem zatracována, snad za to mohou školní jídelny, je červená řepa. Můžete si ji připravit na mnoho způsobů, a tak dodáte svému tělu četné vitamíny a minerály. Existuje hned několik odrůd červené řepy. Oblíbená je i salátová, cukrová a používá se i krmná.

Jak na pěstování a sklizeň červené řepy?

Pěstování této dvouleté kořenové zeleniny pocházející ze Středomoří si vyžaduje především kvalitní semena a jílovitou půdu. Právě v této středně těžké zemině se nachází vydatné živiny. Zato neporoste v čerstvě zahnojeném záhonku, suché, kyselé a štěrkové půdě. Se sadbou se může započít od dubna do května, někdy i v březnu. Sází se řádkovitě asi 30 centimetrů od sebe po 2 semenech. Ideální hloubka sadby je 4 centimetry. Jakmile rostlinky vyrostou, protrhají se a zůstane jen nejsilnější kus s nejtmavšími lístky. Vegetace červené řepy je 60 až 120 dní. Je dobré ji občas přihnojit a pečlivě vytrhávat plevel. Nepožaduje velkou zálivku, jen v období sucha. Nemá ráda mrazíky, proto je ji dobré sklidit včas. Dokonale osušené a očištěné bulvy skladujeme ve sklepě při ideální teplotě 1 stupně Celsia.

Vliv červené řepy na zdraví

Zařazením této zeleniny do jídelníčku se tělu dostává sodík, draslík, vápník, hořčík a mikroprvky cesium i rubidium. Obsažená barviva, antokyany, zastavují křehkost cév. Také vitamín C a vitamíny skupiny B, jsou v červené řepě silně zastoupeny. Betain bránící kornatění tepen podporuje i fungování jater.

Nesmíme zapomenout na močopudné účinky, kdy je z těla vylučována sůl a dochází k lepší činnosti žaludku a tvoří se žluč.

Chutná zelenina na talíři

Lidé trpící aterosklerózou by si měli dopřát necelou deci šťávy ze syrové červené řepy v léčebné kúře 10 dnů. Šťáva podporuje vznik červených krvinek a zásobuje tak buňky kyslíkem. Kdo pojídá tuto zeleninu, je optimista s lepší náladou. Díky řepě se lze zbavit zácpy a vyčistit důkladně tělo. Červená řepa daruje pružnou pleť, pevné nehty a lesklé vlasy.

[hana-code-insert name=’seznam‘ /]


Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno