výsev rajčat

Není nic lepšího, než z lásky vypěstované rajče nemyslíte? Dáte letos přednost pro svůj výsev rajčat místo těch bez chuti ze supermarketu?

I když se řadí se mezi plodovou zeleninu, původně patřila mezi ovoce. Pěstovat můžete rozsáhlé množství odrůd – rajčata masitá, kulatá, cherry, balkonová, keříčková, zahradní nebo pnoucí. Mají rozdílné druhy barev od zelené po téměř černou.

Vhodná doba

Rajčata lze vypěstovat přímo ze semínek ve světlé a zejména teplé místnosti. Vhodná doba je již v půlce února.  Jakmile rostlinky vzejdou, je třeba odstranit slabé kusy a nechat jen ty nejsilnější, jak už to v přírodě bývá. A ty přibližně v druhé polovině května vysaďte ven.  Před výsadbou je třeba sazenice otužovat a ven je dát až po období nočních mrazíků.

Rady a tipy

Pokud pěstujete rajčata ve skleníku, udělejte v něm průvan, který všechny rostlinky rozpohybuje. Hlavně se otevřenými dveřmi dostane dovnitř hmyz, který je opiluje. Pokud máte rajčata vevnitř je možné je opilovat ručně pomocí štětečku nebo s nimi lehce zatřást. Rajčata potřebují oporu – ideální jsou speciální kovové tyče nebo bambusové klacíky. Zároveň je postupně zaštipujte, aby se rostlina zbytečně nevysilovala. Kolem půlky srpna je třeba zaštípnout vrcholky rostlinek, díky tomu se podpoří dozrávání plodů. Rajčatům se nejlépe daří při teplotě 21 – 24°C. Nesou velice dobře i pěstování v nádobách na terase nebo na balkoně – ideální balkonová jsou keříčková rajčátka.  Nicméně rostliny v nádobách potřebují časté zalívání a dodatečné přihnojení na zeleninu.

Sklizeň a nebezpeční škůdci

Rajčata je třeba sklízet průběžně, podpoříte tím dozrávání dalších plodů. Plody trhejte jemným otočením.  Ranné keříkové je možné sklízet za 7 – 8 týdnů od výsadby. Zato tyčková jsou dozrálá za 12 týdnů po výsadbě. Traduje se, že rajčata je třeba sklidit před prvními mrazíky. Pokud chcete rajčata otrhat, ale nejsou zralá, dejte je do papírového sáčku s jablkem a během pár dní budou zralá. Rajčata mohou být napadena bakteriemi, houbovými chorobami, popřípadě i háďátky či mšicemi. Těmto škůdcům lze předejít poprašováním řasovým vápnem nebo kamennou moučkou. Další méně známý je postřik výluhem z česneku nebo cibule. Proti mšicím pomůže postřik z kopřivy nebo pěstovaná bazalka poblíž.

Zdravotní přínos je veliký, rajčata jsou totiž dobrá jak na mozek tak nervy. Jsou doporučena pro pacienty s nemocemi srdce a zároveň jsou ideální zelenina při hubnutí. Tak hurá do toho!

 


Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno