brambory
Zdroj: pixabay.com

Brambory se pěstují speciálním způsobem, kdy zakoupenou sadbu pokládáme na vyvýšené řádky a následně ještě přihrnujeme hlínou. Výsledný ,,kopeček“ by měl měřit přibližně 30 cm a zasazená brambora by měla být uprostřed. Hlíza potřebuje dostatek prostoru k růstu, proto mají být řádky od sebe aspoň 60 cm.

Také potřebují výživnou a nakypřenou zeminu, proto je dobré záhon na podzim zorat a při orbě do něj přidat hnůj, kompost nebo umělé hnojivo, ale vyvarujte se dusíkatým hnojivům, po kterých brambory ztrácejí dobrou chuť. Nakypřenost dále můžeme zajistit nasypaním posekané trávy mezi řádky, tím půda získá ochranu před vysoušením, provzdušní se a zároveň bude udržovat správnou teplotu.

brambory

Zalévání – jen když neprší

Brambory potřebují vody na nalití plodů, ovšem nejsou na ni tak náročné. Z počátku po výsadbě je lepší týden nezalévat vůbec, protože by brambory mohly začít hnít. Později je zalévejte, jen když už týden a více nepršelo. V případě zálivky připadne na jednu bramboru asi 1 litr vody.

Škůdci brambor

Největším problémem při pěstování brambor jsou jednoznačně mandelinky bramborové, necelý centimetr velcí broučci, jejichž larvy se živí bramborovou natí. Jakmile tedy začnou mít brambory nať, musíte je pravidelně obden kontrolovat, zdali tento škůdce už neobjevil i vaše brambory. Mandelinka se vyskytuje v různých podobách, první, se kterou se setkáte, budou pruhovaní brouci. Ty musíte z listů sesbírat a nejlépe dát do uzavíratelné lahve do třetiny napuštěné vodou, ve které se mandelinky utopí. Další podoby mandelinek jsou žluto-oranžová vajíčka na spodních stranách listů, která po nalezení rozmačkávejte. Jakmile se mandelinky vylíhnou, budete nacházet různě veliké oranžové larvy, ty menší rozmačkávejte, ty větší házejte do lahve k broukům. Pokud si chcete usnadnit práci, můžete brambory postříkat chemickým přípravkem či mezi ně nasít keříky fazolí.

Odrůdy 

Odrůd brambor existuje spoustu, některé mají i jinou barvu než žlutou (např. červenou) a některé jsou pozdní určené k uskladnění a jiné zase rané, aby se daly, co nejdříve sklízet.

Příklady odrůd:

  • Rané – Adora, Riviera, Corina
  • Pozdní – Jelly, Laura, Dominika
  • Červené – Belarosa, Red Anna

Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno