okurky salátovky

Okurky salátovky jsou velmi citlivé na teplotu a klesne-li pod 5 °C, mohou se u okurky „onemocnět“ a přestat růst správně. Dát je ven byste proto měli až po zmrzlých (12. 14. 5.), aby nehrozil případný mrazík. Čekat nemusíte jen v případě, že máte vytápěný skleník, u kterého chlad nehrozí.

Více odrůd, jakou zvolit?

Salátovky se dělí do dvou skupin na klasické hadovky a kratší minihadovky. Ty klasické jsou náchylnější k chorobám i chladu, a proto je těžší je pěstovat. Menší hadovky jsou odolnější, ale někomu může vadit, že nejsou dokonale hladké jako ty ze supermarketu.

Mezi ověřené odrůdy klasických salátovek patří např: Marta F1, Superstar F1, Saladin F1,…

Mezi nejoblíbenější odrůdy minihadovek patří např: Linda F1, Natalie F1, Minisprint F1, Formule F1,…

Polní a skleníkové – v čem je rozdíl?

Dále volíme mezi polní a skleníkovou odrůdou, kdy skleníková se musí pěstovat s oporou a polní stačí plocha pro růst.

Skleníkové odrůdy jsou náchylnější na změny klimatu, proto byste neměli ve skleníku větrat, když je venku chladněji, protože by rostliny mohly začít žloutnout. Skleníkové hadovky potřebují pro růst oporu, bez ní by nerostly správně a neplodily by dostatečně. Jako opora mohou sloužit ocelové sítě, sítě z motouzového provazu nebo opěrné tyče. Také musíte ve skleníku, jakmile se oteplí, větrat, aby hmyz rostliny opyloval a mohly začít růst plody.

Polním odrůdám stačí plocha k růstu, ale hustota rostlin by neměla přesáhnout 2 rostliny na m2, protože by si navzájem braly vláhu a živiny. Polní odrůdy vyžadují více vody, protože se voda vypaří snadněji než ve skleníku. Také je větší riziko škůdců, kteří by se do skleníku nedostali např: slimáci.

Jak hnojit a zalévat

Okurky by měly mít dostatek živin ať už uměle vytvořených nebo přírodních (kompost, hnůj), které umístíme ke kořenům. Kořeny okurek nerostou hlouběji než 25 cm, proto hnojivo nedávejte moc hluboko.

Zalévat byste měli vodou v přibližně stejné teplotě jako je teplota půdy, abyste rostlině nezpůsobili šok. Zalévejte tak, aby se voda pořádně vsákla. Pokud na rostlině zrovna rostou okurky, bude potřebovat více vody, aby se plody správně nalily.


Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno