salát

Salát je jedním z nejoblíbenějších druhů zeleniny, kterou si můžete snadno vypěstovat i ve vlastní zahrádce. Pokud se jej rozhodnete pěstovat, je důležité zvolit správný čas a způsob výsadby. V tomto článku se dozvíte, kdy a jak správně sázet.

Kdy sázet salát

Můžete sázet buď na jaře, nebo na podzim. Pokud se rozhodnete pro jarní výsadbu, můžete začít sázet v březnu až dubnu, kdy se půda trochu osuší a oteplí. Podzimní výsadbu můžete provést od srpna do září. Je důležité vysazovat do mírně vlhké půdy, nejlépe na slunné a chráněné místo.

Jak sázet salát

Před výsadbou salátu je důležité připravit půdu. Půda by měla být vlhká a propustná, takže ji před sázením zalijte a nechte oschnout. Poté zahrabte hnojivo do půdy a nechte zaset salát. Pokud si chcete pěstovat větší množství, můžete využít řádkovou výsadbu. Salát vysazujte do řádků s vzdáleností asi 20-30 cm mezi řádky a vzdáleností 10-15 cm mezi jednotlivými rostlinami.

Při výsadbě je důležité dbát na to, aby kořeny nebyly příliš ponořeny do půdy, protože by se mohly udusit. Naopak by kořeny neměly být výš, aby měla rostlinka pevnou oporu a dobře rostla.

Po výsadbě je vhodné pravidelně zalévat, aby byl dostatek vláhy a rostl pevně. Pokud zjistíte, že rostliny jsou příliš blízko u sebe, můžete je vyjímat a přesazovat do větších nádob nebo do volnější půdy.

Výhody pěstování salátu

Salát je velmi zdravá zelenina, která obsahuje spoustu vitamínů a minerálů. Pěstování salátu vlastními silami vám může ušetřit peníze, které byste jinak utratili za nákup v obchodě. Navíc, salát, který si sami vypěstujute, má čerstvější chuť a vůni, než ten z obchodu, protože není dlouho skladován a nebyl vystaven chemikáliím a konzervačním látkám.

Při pěstování si můžete vybrat z různých odrůd, které se liší velikostí, tvarem a barvou listů. Mezi nejčastější odrůdy patří hlávkový salát, ledový salát, římský salát a endivie. Pokud si chcete užít čerstvou zeleninu celý rok, můžete jej pěstovat v zahradě, na balkóně nebo dokonce i na parapetu.

Při sběru je důležité odříznout listy blízko země, aby se zamezilo poškození rostliny. Salát je vhodné sbírat ráno, nebo pozdě odpoledne, kdy je rostlina nejvíce hydratovaná. Nejlépe se skladuje ve vlhké, ale dobře větrané místnosti, nebo v lednici.

Pokud se rozhodnete si tuto rostlinu vypěstovat, budete mít čerstvou, zdravou a chutnou zeleninu k dispozici celý rok. Nebojte se experimentovat s různými odrůdami a technikami pěstování, abyste získali nejlepší výsledky.


Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno