jak pěstovat diviznu

Divizna je důležitá léčivá rostlina, která na zahradě své místo má i mezi rostlinami okrasnými. Divizna velkokvětá (Verbascum thapsiforme) je dvouletá rostlina, kterou mohou na zahradě poměrně snadno pěstovat i začínající pěstitelé. V prvním roce divizna vytváří kořenový systém a velkou přízemní růžici hustě chloupkatých až plstnatých listů. Teprve druhý rok rostlina roste do výšky a kvete – na vhodném stanovišti a při správné péči může dorůst až úctyhodných 4 m.

Na zahradě tuto rostlinu lze jednoduše začít pěstovat přímým výsevem semen, která můžete za výhodnou cenu nakoupit v našem internetovém obchodě www.osiva-semena.cz. Semena divizny, protože klíčí na světle, vyséváme na povrch substrátu začátkem léta. Ze semínek vysetých v tuto dobu vyrostou do zimy přízemní růžice, ze kterých hned následující léto porostou květní stvoly. Divizna kvete od června do září do klasu uspořádanými žlutými květy.

Divizny také můžeme vypěstovat ve studeném pařeništi a přesadit je později. Pokud výsev ponecháme při teplotě okolo 20 °C, semena vyklíčí už během 14 dnů. Sazeničky poté přepícháme do sponu asi 3 x 3 cm a ty, které mají dobře vyvinuté alespoň čtyři listy, vysazujeme na záhon do sponu přibližně 60 x 45 cm. Aby před zimou měly možnost dostatečně zakořenit, je vhodné je vysadit do konce září. Poškozené a vymrzlé rostliny na jaře můžeme doplnit rezervními sazenicemi. Když jsou rostliny cca 0,5 m vysoké, můžeme vrchol seříznout a dosáhneme tak větší intenzity kvetení a bohatší sklizeň.

Divizna je nenáročná rostlina jak na péči, tak i na půdní podmínky. Vzhledem k charakteru míst jejího přirozeného výskytu, pro její pěstování nejsou výživné půdy potřeba. V chudých půdách tato rostlina naopak lépe prospívá. Parametry, které pro zdárné pěstování mají větší význam než úrodnost půd, jsou dostatečná osluněnost a suchost stanoviště.

V průběhu vegetační sezony není potřeba se o rostliny žádným zvláštním způsobem starat, maximálně je dobré okopávat.

Divizna je poutavá okrasná solitérní rostlina Protože se navíc jedná i o významnou medonosnou rostlinou, lze jejím pěstováním do zahrady přilákat spoustu užitečného hmyzu. Kromě toho je divizna vysoce ceněná také pro své léčivé vlastnosti. V léčitelství z této rostliny využíváme drobné květy. Květy divizny se rozvíjejí vždy na počátku dne. Protože však květy na rostlině do dalšího dne většinou nevydrží, je za účelem vyšších výnosů vhodné sbírat je co nejčastěji. Ideální je sbírat květy ihned po oschnutí rosy, protože s rostoucí teplotou se kolem nich motá stále více tvorů z hmyzí říše, z nichž mnozí jsou ozbrojení žihadly.

Účinné látky obsažené v květech divizny se v účincích na lidský organismus vzájemně doplňují. Jedná se o slizy, saponiny a flavonoidy. V důsledku toho má divizna chrání horní cesty dýchací před drážděním a vysycháním a protože zvyšuje bronchiální sekreci, napomáhá rozpouštění hlenů. Působí příznivě také při zánětech úst a hrtanu. Zevně se divizna používá ve formě obkladů a koupelí, které působí příznivě na bércové vředy, otoky a revmatické záněty a záněty při poranění. Kromě toho má divizna také močopudné účinky, zlepšuje funkci jater a sleziny, tlumí bolest hlavy a pomáhá při nespavosti.

Květy sušíme v jedné vrstvě při teplotě cca 60 °C (např. v otevřené troubě). Dobře usušené květy poznáme podle žluté barvy. Jestliže se v průběhu sušení objeví zahnědlé květy nebo zbytky kalichů, je nutné je odstranit. Usušené květy uskladníme nejlépe ve vzduchotěsných skleněných nádobách.


Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno