pěstování orchidejí

Orchideje patří mezi nejkrásnější a nejrozmanitější rostliny světa. Její exotické květy se mohou pyšnit zářivými barvami a zároveň jsou vhodné do všech domácností. Existuje až 30 000 odrůd orchidejí a nejvíce se jim daří v domácích tropech. Typickým poznávacím znamením orchideje je tlustý bílý kořen, který v sobě udržuje všechny živiny a absorbuje vlhkost. Dopřát bychom této rostlině měli dostatek světla, a to alespoň 12 hodin denně. Orchidej se nám za to odmění krásnými květy.

Nebojte se pěstování orchidejí

Pokud si kladete otázku, zda je obtížné orchideje pěstovat, odpověď je jednoznačná – žádná orchidej nevydrží plně rozkvetlá celý rok. Nepovede se to ani profesionálním pěstitelům, a to i přesto, že některé druhy orchidejí vydrží spokojeně růst i na denním světle při parapetu okna. Důležitý je především správný výběr rostliny. Vždy si v obchodě vyberte orchidej, která je již plně rozkvetlá a pyšní se hustotou květů. Pokud si vyberete rostlinu v začínajícím rozkvětu, riskujete, že se vám doma neaklimatizuje.

Pro dosažení nejlepších výsledků dopřejte rostlině denní světlo na 12 hodin denně a to po celý rok. V zimních měsících můžete kolem orchideje nasadit umělá světla. Orchideje si také doma umístěte na parapet směřující k jihu nebo východu. Vyhnete se tak nežádoucímu ostrému slunci, které by mohlo květy orchideje spálit. Obecně se traduje, že orchideje mají pro svůj růst lepší podmínky v suchém prostředí, proto to se zálivkou nepřehánějte. Pokud rostlinu necháte posazenou ve vodě, dřív nebo později o ni zcela příjdete. Pozor si také dejte na přebytečnou vodu, aby se nedostala ke kořenům.

Jelikož orchidej potřebuje ke svému blahobytu minimum umělých živin, můžete použít umělé hnojivo pouze vyjímečně. V obchodě seženete speciální hnojící zálivky pro orchideje. To vždy nezapomeňte zředit s vodou v poměru 1:3. Množení orchideje ze semen je pro amatéra poněkud složité a nedoporučujeme to. Rostliny se také ideálně množí ve sterilním prostředí, protože semena orchidejí obsahují množící látky a růstové hormony.

Základem je ideální vlhkost v bytě

Dostatečná vlhkost je pro orchideje tou největší odměnou. Díky tomu, že budete kolem orchideje udržovat vlhkost, bude vám rostlina krásně a bohatě kvést. Můžete pod radiátory umístit hrnce s vodou nebo si do domácnosti pořídit zvlhčovač vzduchu. Ideální je také sušit prádlo ve stejné místnosti. Protože orchidej nepozná rozdíl mezi noční a denní teplotou, měli bychom pokoj udržovat v teplotě od 15-20 stupňů. Čím větší teplo orchidej rozpozná, tím hůře jej snáší.


Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno