Zahradní nábytek už dávno není pouze o klasickém plastovém stolku a čtyřech židlích. Současný trh nabízí nepřeberné množství stylů, materiálů a kombinací, které promění terasu, balkon i zahradu v dokonalou oázu klidu. Chcete mít na terase pohodlné posezení, kde si vychutnáte ranní kávu, nebo preferujete spíše luxusní venkovní obývák? V následujících řádcích vám prozradíme všechny podrobné informace.
Zahradní a venkovní nábytek se vyrábí z materiálů, které odolávají rozmarům počasí. Narazíte na různorodé materiály – od přírodního dřeva přes umělý ratan až po moderní hliník či odolný plast. Vybrat si také můžete z nepřeberné nabídky klasických stolů a židlí, větších lavic, elegantních pohovek, lenošek, houpaček i celých sedacích sestav pro větší rodinná setkání.
Materiály pod drobnohledem
V první řadě se budete rozhodovat podle materiálu, protože ne každý dokonale zapadne do prostředí vaší zahrady. Velké oblíbenosti se bezpochyby těší ratan, který bývá buď umělý, nebo přírodní. Jestliže prahnete po zahradním nábytku, který bude vypadat elegantně a autenticky, přírodní ratan je vhodnou volbou, přičemž se hodí do rustikální i boho zahrady. Dávejte však pozor, protože je citlivý na vlhkost a vyžaduje pravidelnou údržbu. Doporučuje se dvakrát do roka ho impregnovat speciálním ochranným lakem a nevystavovat ho dešti a přímému slunci, takže nábytek z přírodního ratanu umístěte pod střechu či pergolu. V případě, že ratan přece jen navlhne, nechte ho vyschnout přirozeně. Rozhodně nepoužívejte fén či topení.
Co se týče umělého ratanu, tak ten se vyrábí z polyethylenu. Vypadá velmi podobně jako přírodní alternativa, ale je odolnější, nenáročný na údržbu a lépe snáší dešťové přeháňky i přímé slunce.
Od ratanu se přesuneme ke dřevu, neboť dřevěný zahradní nábytek je nestárnoucí klasikou. Vyznačuje se přírodním vzhledem a pevností. Stejně jako přírodní ratan, tak i dřevo potřebuje pravidelnou péči v podobě ochranného laku a impregnace. Před aplikací nátěru je nezbytné, aby byl nábytek suchý a čistý.
Jestliže chcete zahradě vtisknout punc nadčasovosti a minimalismu, pak se poohlédněte po kovovém zahradním nábytku, jenž se pyšní dlouhou životností. Kovový nábytek (například z hliníku či oceli) vyniká pevností. Hliník nerezaví, je lehký a snadno se přenáší, kdežto ocel je stabilnější, ale vyžaduje antikorozní úpravu. Výhodou kovu je moderní vzhled, ovšem nevýhodou je zahřívání na přímém slunci.
Pokud byste si nabídku zahradního nábytku seřadili od nejnižší ceny, nabídnou se vám plastové židličky a stoly. Plast je odolný proti vodě a velmi lehký, což je dobré při manipulaci, ale horší, když začne foukat vítr. Plast často ztrácí barvu a působí lacině.
Sedací sestavy, denní postele a další pohodlí do zahrady
Základem každého venkovního posezení jsou sedací sestavy, zejména když trávíte s rodinou spoustu času venku. Sedací sestava je prostorná a nabízí spoustu místa k sezení. Skládá se většinou z několika křesel, pohovky a stolku. Dodává se zpravidla s polstrováním, které v případě nepřízně počasí schováte do kumbálu.
Volba dalšího nábytku do zahrady je ovlivněna i tím, kolik prostoru máte k dispozici. V letních měsících si odpočinek dopřejete například na venkovní denní posteli, jež je jako stvořená pro lenošení i čtení knihy ve stínu. Nejen dospělí, ale i ratolesti zase ocení houpačky, a to zejména závěsná vajíčka. Představte si, že přijdete z práce, vezmete si do ruky šálek s kávou, usednete do houpacího vajíčka a dopřejete si chvíli pro sebe. U bazénu by zase neměla chybět lehátka, která volají po opalování a odpoledním šlofíku. Věřili byste, že ani v zahradě se fantazii meze nekladou?
S doplňky zdaleka ještě nekončíme, protože existují další prvky, které dotvářejí celkovou atmosféru. Nezapomeňte na detaily v podobě stylových květináčů, venkovních lamp, svítilen na solární pohon či svíček. Dokoupit si můžete i různé textilie, ať už jsou to podsedáky, plédy, nebo venkovní koberce, jež dodají barevný akcent celému posezení.
Kam s tím? Praktické tipy pro rozmístění zahradního nábytku
Předtím, než se pustíte do výběru zahradního nábytku, zamyslete se nad tím, jakým způsobem chcete venkovní plochu využívat. Bude sloužit primárně k odpočinku a relaxaci, nebo spíše ke stolování s rodinou a přáteli? Možná si zde plánujete vytvořit i pracovní koutek. Rozvržení prostoru podle účelu je klíčové. Do rohu terasy se perfektně hodí rohová sedací sestava, která nabídne dostatek prostoru k posezení. Pokud máte volnou stěnu u domu, zvažte lavici s úložným prostorem – ta nejen poslouží k sezení, ale zároveň do ní uložíte podsedáky, deky či zahradní náčiní. Jídelní stůl umístěte ideálně do stínu nebo pod pergolu, a pokud možno v blízkosti kuchyně, aby bylo servírování jídla co nejpohodlnější.
Při plánování exteriéru uvažujte o prostoru podobně jako v interiéru – tedy po jednotlivých zónách. Vytvořte si například zónu pro stolování s jídelním stolem a židlemi, odpočinkovou část s lehátky a pohovkou a menší dekorační zónu s květináči či fontánou. Skvěle fungují i přirozené oddělovače, například větší květináče, mobilní zástěny a dřevěné truhlíky, neboť se tím prostor jemně rozčlení.
Aby vám zahradní nábytek dlouho vydržel a stále vypadal jako nový, je potřeba myslet i na jeho údržbu a ochranu. Pokud máte nábytek umístěný na volném prostranství, chraňte ho před přímým sluncem i deštěm. Skvělým řešením je zahradní altán, pergola nebo alespoň kvalitní plachta, která nábytek ochrání během nepříznivého počasí.