surfinie

Převislé Petúnie, aneb vlastně Surfínie
Mnozí z vás již jistě obdivovali nádherné balkony a terasy v Německu, Rakousku či Itálii, které byly zaplněny nádhernými barevnými květinami. Jedná se o květiny známé jako Surfinie. Pod tímto názvem se vlastně skrývají Petúnie. Ovšem s tím rozdílem, že stonky přepadají ozdobným způsobem přes okraj květináče, namísto toho, aby rostly do šířky a výšky, jak je u nich běžné. Nyní již jejich krásu nemusíme obdivovat pouze v zahraničí, ale můžeme vidět i tuzemské balkonové terasy či závěsné květináče plné těchto krásných převislých rostlin. Květy bíle, růžové purpurové či modré barvy Surfinií se sice pomalu, ovšem za to jistě stávají nedílnou součástí české flóry.

Univerzální, odolná, nádherná a nenáročná

Surfinií existuje několik druhů a každý má svá vlastní specifika pěstování, stejně jako také i umístnění. Ovšem všechno to jsou takzvané trvalky, které pokud dobře zazimujeme, můžeme se z nich těšit i dlouhá léta. Největší výhodou této květiny je bezesporu její nenáročnost na péči. Jedná se v podstatě o univerzální rostlinu, která nám přinese potěšení s minimálními starostmi. Vyžaduje sice slunné prostředí, ovšem snáší dobře i polostín. Navíc v letním období může být umístěna jak venku, tak i v našem domě. V období růstu pak pouze stačí zabezpečit dostatek světla, vody, a především dbát na pravidelné hnojení roztokem minimálně jednou týdně.

Zásady správného zasazení

Ovšem i přes svou univerzálnost, odolnost a nenáročnost je potřeba při pěstování těchto květin dodržovat určité zásady. Především musíme dbát na vhodné umístnění. Nejlepší volbou jsou závěsné květináče, kde se rostlině nejlépe daří a zároveň zde nejvíce vynikne její přirozená krása. Semínka těchto květin je nejvhodnější zasadit v lednu až březnu, abychom již v květnu mohli vysazovat malé sazeničky. Pokud se rozhodnete pro jejich zakoupení v obchodě, chraňte je nejméně následující tři dny před dosahem přímého slunečního světla.

Zavlažování a správné hnojení

Nejdůležitějším prvkem péče je dostatečná úroveň zavlažení. Pro tento účel můžeme využít samozavlažující truhlíky, které jsou běžné dostupné v zahradnických potřebách. Nejideálnějším způsobem vysazování jsou tři až maximálně čtyři rostlinky do běžného truhlíku o délce šedesáti cm. Substrát bychom měli volit takový, který vyhovuje například pelargoniím či balkonovým květinám. Můžeme také do substrátu přidat hnojivo uvolňující živiny po celý rok nebo v případě potřeby využít i speciální hnojiva.

Choroby, nemoci a slabiny

Přestože se jedná o poměrně velmi odolnou květinu, jednu slabinu přece jen má. Jedná se o houbové onemocnění rostlin známé pod jménem padlí. Proto je nutné na začátku léta provést preventivní postřikové ošetření. Na konci sezóny je nezbytné nezapomenout zavčasu je zazimovat. Vhodným uložením je chladná, světlá místnost a omezení zalévání i hnojení na minimum. Pokud nezapomeneme na tuto drobnou péči, získáme trvanlivou rostlinou, která ozvláštní naši stávající květinou kolekci na mnoho let.


Nechceš zde reklamu napořád jen za 100 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno