truhlíky

 

Již hodně dávno bylo zvykem zkrášlovat si příbytky květinami. Tehdy se rostliny sázeli do květináčů, umísťovali do oken, na zápraží apod. Nyní tomu není jinak a obklopujeme se jimi napříč celou zahrádkou. Kladete si otázku, jak zajistit, aby vám nádherně kvetly po celou vegetační dobu? Ke svému růstu potřebují kvalitní substrát a vhodnou nádobu.

Správné květináče a truhlíky jsou základ

K pěstování květin lze využít spoustu nádob různých tvarů ze všemožných materiálů. Nejoblíbenější jsou plasty, protože jsou odolné a trvanlivé. Rovněž se s nimi snadno manipuluje, neboť jejich velkou výhodou je nízká hmotnost. A co navíc? Vzhledem k tomu, že nejsou porézní, neodpařují vodu, tudíž substrát tak rychle nevysychá. To oceníte v horkých letních dnech.

Plastové truhlíky a plastové květináče nabízí řadu dalších výhod. Umělá hmota dokáže věrohodně napodobit i jiné materiály a struktury, jako jsou dřevo, beton, kamenina apod. Vybrat si můžete takřka z jakéhokoliv barevného odstínu, přičemž mezi nejoblíbenější se řadí tmavě hnědá, bílá, antracitová a terracotta. Tyto tóny rovněž nejlépe kontrastují se zelení a pestrými barvami květů, takže se skvěle doplňují. Nesmíme opomenout také fakt, že tyto nádoby bývají zpravidla stohovatelné, takže vám nezaberou tolik místa ani při skladování přes zimní období.

Při výběru kultivační nádoby, ať už truhlíku nebo květináče, jsou rozhodující rozměry vzhledem k místu, kde budou umístěny. Změřte si tedy přesně okenní parapety, prostor na terase, u vstupu do domu a všude, kde si rostlinami plánujeme exteriér vyzdobit. Důležitý je i celkový objem substrátu uvnitř. Obecně platí: čím více, tím lépe. Málo substrátu neudrží tolik vláhy a zeleň pak trpí suchem. Z tohoto pohledu jsou samozřejmě ideální samozavlažovací truhlíky, odkud voda průběžně vzlíná ke kořenům. Malé nádoby jsou také poměrně nestabilní a mohou se vlivem větrného počasí a narostlým květinám snadno převrhnout. Nejlepší volbou jsou objemné truhlíky a velké venkovní květináče.

Naštěstí je na našem trhu nespočet nádherných, moderních a praktických nádob, ze kterých si zaručeně vyberete. My jsme pro inspiraci vybrali pár modelů:

truhlíky Kwietnik BEGONIA DŁUTO grafit metalik nr 50

 

 

 

 

 

Truhlíky Begonie v ratanovém nebo vroubkovaném provedení jsou moderní a nadčasovou variantou na balkón i okenní parapety.

květináče

Spojení květináče Finezia a vysokého truhlíku Werbena v oblíbené ratanové struktuře působí velmi luxusně. Těmito nádobami lze i opticky oddělit prostor. Krásně se hodí na terasu.

květináče Skrzynka JERSEY 500 biały nr 05 3

 

 

 

 

 

Atraktivní a romantický dojem docílíte pomocí truhlíků Bella (vlevo) a Jersey (vpravo). Tyto naprosto originální nádoby s podmiskou určené k pěstování venkovních květin budou vaši zahrádku dokonale zdobit. Pokud je budete chtít zavěsit na zábradlí, lze k nim dokoupit praktické kovové a stabilní držáky.

květináče Woody aranz 01

 

 

 

 

 

K zahradním cestičkám, vstupu, k bazénu apod. doporučujeme květináče Matuba v proplétaném designu nebo květináče Woode s povrchem imitující dřevo. Jedná se o modely, které jsou vyloženě vhodné do venkovních podmínek.

Pozn. Tyto vybrané modely i řadu dalších moderních, kvalitních a praktických květináčů a truhlíků pořídíte za výhodné ceny v e-shopu www.harasim.info.

Jaký substrát zvolit?

Kromě nádob je důležitou podmínkou úspěšného pěstování truhlíkových květin kvalitní substrát. Měl by být humózní, porézní, vododržný a hlavně výživný. Dříve si pěstitelé zeminu připravovali smícháním rašeliny, přesátého kompostu a písku. V dnešní době však nemá každý tyto přísady k dispozici, na druhou stranu máme tu možnost si pořídit již namíchané zahradnické substráty. K pěstování balkonových rostlin, jako jsou pelargonie, surfinie, pelargonie, begonie, lobelie apod. vyberte přímo typ jim určený. Na zemině by mělo být označení „pelargonie a balkonové květiny“. Substrát obsahuje ty správné složky a živiny na šest týdnů, takže není potřeba zpočátku vůbec přihnojovat.

Pokud se chcete kochat vodopádem barevných květů, po uplynutí 6-ti týdenní lhůty začněte s přihnojováním. Potřebná hnojiva opět pořídíte v hobby marketu či květinářství. Zde vám jistě dobře doporučí. Každopádně praktická jsou ta, jež lze přidávat do zálivky.

Rada na závěr:

Na místech, které jsou téměř celý den vystaveny sluníčku, je potřeba zálivku provádět obden, někdy i denně. A to i v případech, kdy máte samozavlažovací nádoby. Lze však vyzkoušet dva šikovné triky, které alespoň částečně zamezí nadměrnému odpařování vláhy. Na dno nádob ještě před výsadbou vložte slabší vrstvu mechu rašeliníku. Ten bude sloužit jako menší zásobník vody. Poté nasypte substrát a zasaďte vybrané druhy rostlin. Nakonec povrch substrátu kolem rostlin vystelte klasickým mechem, který najdete v lese. Díky těmto dvěma fíglům budete mít tyto dekorace o to krásnější.


Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno